2015-11-29

Evde Şarj Edilebilen Otomobil: F3dm

Nedir?

Çin’in BYD (Build Your Dreams) isimli otomobil markası, evde şarj edilebilen otomobil F3DM’i tanıttı. Hibrit (melez) motora sahip olan araçta evde şarj edilmeye uygun priz ve özel istasyonlardan şarj edilebileceği özel aksam bulunmakta. Bu anlamda bir ilke imza atan firma, ürününü ülkenin 12 kentinde satışa çıkardı.

Performans anlamında da test edilen araç bataryası yüzde yüz doluyken yüz kilometre yol gidebiliyor. Evde şarj edilebilen otomobil F3DM’i emsallerinden ayıran en önemli özelliği tabii ki herhangi bir şarj istasyonuna gitmek zorunda kalmaksızın kendi evinizde şarj edilebilme imkanı sunuyor olması. BYD F3DM diye adlandırılan otomobil daha çok 90’ların klasik Japon sedan arabaları gibi görünüyor. Diğer hibrit motorlu araçlara göre daha farklı bir çalışma sistemine sahip olan araç diğerlerinden şu noktada ayrılıyor ki; araca entegre edilen elektrik gücüyle şarj edilen motorun şarjı tamamen bitmeden araç diğer motora geçmiyor. Lityum-iyon bataryaların kullanıldığını belirten firma bunu demir batarya olarak tanımladı. Emsallerine göre daha küçük, daha hafif ve bilindik lityum-iyon bataryalara göre üretimi daha ucuza getirilebilen bir batarya. .Üzerinde hayli çalışmalar yapan Çinli mühendislerin geliştirdiği bu teknoloji arkadan gelecek bir çok yeni nesil araçlara ilham kaynağı olabilecek nitelikte.


Fiyat ve satış

Çin’de 150.000 Yuan karşılığında satışa sunulan evde şarj edilebilen otomobil F3DM, satışa sunulduğu ilk senesinde sadece 48 adet satıldı. Tabii ki bu rakam beklenilenin çok çok altında kaldı . Takip eden yıllarda bu satış oranı biraz daha ivme kazansa da 3 bin civarında kaldı. Daha sonraki yıllarda BYD firması, satış oranlarının beklenildiği gibi olmaması sebebiyle aracın yapımının durdurulduğunu açıkladı ve yerine başka bir model tanıtıldı.

Tüm Elektrikli Arabalar

Bunları okudunuz mu?