Ehliyet Sınav Sonuçları

Her 18 yaşına giren kişinin en büyük hayallerinden birisi ehliyet almaktır. Bu süreç içerisinde belki de derslere çalışılmadığı kadar ehliyet yazılı sınavından geçmek için çalışılabilir. Yine de derslere ve hayatımızdaki diğer sınavlara kıyasla oldukça kolay ve zorlanılmayacak bir sınavdır. Geçer not olarak motor, sağlık ve trafik bölümlerinin hepsinden de 70’den aşağıya not alınmaması gerekir. Eğer söz konusu bölümlerden birisinde 70’den düşük alınırsa ilgili bölümden yeniden sınava girmek için diğer yazılı ehliyet sınavını beklemek gerekecek.

2015 senesinin son ehliyet sınav sonuçları ne zaman yayınlanacak?

2015 senesinin sonuna doğru yaklaşıyoruz malum. En son yapılacak ehliyet sınavı tarihi ise 12 aralık 2015. Bu zamandan sonra ise ehliyet almak isteyecek olanlar 2016 senesinin Ocak ayına kadar beklemeleri gerekir. 12 aralıkta gerçekleşecek olan son ehliyet sınav sonuçları ise ayın sonuna doğru açıklanacak.

2015 direksiyon sınavı ne zaman peki?

Malumunuz yazılı sınavdan geçmek sürücü belgesi almak için yeterli değil. Bununla beraber kendinizi direksiyonda da ispat etmeniz lazım. Yazılı sınavdan sonra sürücü kursunuz direksiyon derslerine katılmanız bu nedenle önemlidir. Özellikle daha önce araba sürmemiş olanlar bu derslere mutlaka katılsınlar. En azından direksiyon sınavının gerçekleşeceği muhtemel yerdeki sürüş eğitimlerine katılmaları gerekir.

12 aralıkta düzenlenecek olan ehliyet sınavını takip edecek direksiyon imtihanı 2016 Ocak ayının ilk haftası gerçekleşecek. Unutmadan söylemek gerekir ki direksiyon sınavdan geçebilmek için yine en az 70 almak gerekir. Sınavın nerede ve tam olarak ne zaman yapılacağı ilçe milli eğitimi tarafından belirleniyor. Kayıt olduğunuz sürücü kursu bununla alakalı gerekli bilgilendirmeyi sizlere yapacaktır. Önemli olan sizin denilen saatte sınavın yapılacağı yerde olmanız.

Her iki ehliyet sınav sonuçları 70’den yukarı olursa, ehliyeti almaya hak kazanırsınız. İki imtihanın sonunda dosyanızın hazırlanması yaklaşık olarak bir ay kadar sürecek. Daha sonra vergi dairesine gerekli harcı yatırarak, ilçe emniyetten ehliyetinizi çıkartmak için gerekli olan başvuruyu online randevu sistemi üzerinden yapabilirsiniz.