Elektrikli Otomobillerin Sayısı Artıyor

                              ELEKTRİKLİ OTOMOBİL SAYISI ARTIYOR

Elektrikli otomobillerin özellikleri nelerdir?
Lityum-iyon bataryaların kullanımıyla elde edilen itme gücüyle çalışan araçlar elektrikli araç sınıfına girer. Yakıt olarak petrol kullanan araçlara göre birçok avantajı bulunan elektrikli araçlar henüz dizel ve benzinli araçlara göre popülarite anlamında çok gelişmese de rakamlar günden güne iyiye gidiyor ve elektrikli otomobil sayısı artıyor.Rakamlar Neler Söylüyor?

Yapılan araştırmalara ve elde edilen veriler ışığında yapılan tahminlere göre elektrikli otomobil satışları geçtiğimiz yıla göre yüzde 9,3 artacak ve yaklaşık 254 bin olacak. Bunda tabii ki ülkelerin bu anlamda izlediği politikalar da çok önemli. Örneğin Amerika Birleşik Devletleri, elektrikli otomobil kullanımının yaygınlaşması ve satışların bu yönde olması amacıyla teşvik amaçlı vergi indirimi uyguluyor ve bu sayede hem karbondioksit salınımının azalmasına yönelik hem de petrole bağımlılığa karşı önemli bir adım atmış oluyor. Böylece de elektrikli otomobil sayısı artıyor.Dezavantajları nelerdir?

Bu sayının artması için uygulanan politikaların, yapılan yatırımların yanında bazı önemli dezavantajlar da göze çarpıyor. Şöyle ki elektrikli otomobil satışlarını ve kullanımını engelleyen en önemli faktörlerden biri şarj istasyonlarının petrol satılan noktalara göre sayıca hayli az olması. Günümüzde milyonlarca petrol ofisi varken lityum-iyon bataryaların dolumunu sağlayacak şarj istasyonları henüz beklenen seviyede değil. Bunun yanı sıra şarj süreleri de önemli bir dezavantaj olarak karşımıza çıkıyor. Kullanıcılar petrol alır gibi şarj dolduramaması ve bekleme süresinin artması nedeniyle bu da bir dezavantaj olarak değerlendiriliyor. Bir diğer husus da kısıtlı menzil. Örneğin tek fazlı dolum tesislerinde 6-8 saat arası bir sürede yapılan dolum ile alabileceğiniz yol 150 km civarında. Ama tabii ki günden güne artan ilgiyle beraber elektrikli otomobil sayısı artıyor  ve  ülkelerin bu konuda yapacakları yatırımlarla bu dezavantajlar minimuma indirilerek zamanla ortadan kalkabilir.