Ev Kredisi Nasıl Alınır

Ev Kredisi Alırken En Çok Sevilen Hatalar!

Hatanın sevileni olmaz tabi ama her yerde “kredi alırken şu hataları yapmayın” diye yazılar, haberler, videolar varken yine aynı hatalar yapılıyorsa, sevgiden başka bir durumla bu durum açıklanamaz. Bir kez daha size ulaşması ve hataların yapılmaması sadedinde bir tekrar olarak makalemizi sizlerle paylaşıyoruz. Buyurun ev kredisi alırken yapılmaması gereken hatalar listesine!

  1. Bilirsiniz bizim kültürümüzde müdavimcilik söz konusudur. Yani bir restoran tercih edilir. Yemekleri beğenilir. Garsonlarla ahbap olunur. Başka bir restoran artık görüş açısında değildir. Hadi restoran anlaşılır da bankaya müdavim olmak ne demek? Bankasından başa banka seçmeyenlerin sebepleri nedir çok merak ediyorum. Kredi almadan önce ve hatta tüm finansal işlemlerde bankalar arasında ki farkları bilin. En uygun olanını seçin. Bankam da bankam derseniz, muhtemelen en fazla faizi ödeyen kişi listesine girersiniz.
  2. İkinci olarak da araştırma işini çok dar bir çerçeve içerisinde tutmuş olmamız. Yani yapılması gereken her bankanın kapısını çalmak olacağına sadece iki banka veya üç bankayla yetiniyoruz. Halbuki on beş kadar banka var. Hepsi de birbirleriyle yarışıyor. Faiz oranları birbirlerinden çok farklı.
  3. Diğer hata ise kredi faizlerine odaklanmış olmak. Halbuki bazı bankalar çakallık yapabilirler. Masrafları yüksek tutup, faizi düşük gösterebilirler. Hepsini kredi alırken değerlendirmeniz gerekir. En az zararı nerede görecekseniz, o bankanın kapısını çalacaksınız. Zarar diyorum çünkü her banka verdiğinden fazlasını alacak. Faiz bu demek değil mi zaten J
  4. Ev kredisi almak için illa da ev kredilerine yönelmeyin. İhtiyaçlarınızı doğru hesap ettiğinizde ihtiyaç kredisi de alabilirsiniz. 60 bin liraya kadar ihtiyaç kredisi sunan bankalar mevcut. Bunlardan yararlanabilirsiniz. Düşük faiz oranları olabilir. Tabi önceliğiniz ev alacaksanız, ev kredileri olmalı.
  5. Diğer hatada kredi ödeme konusunda bir planın olmaması. Unutmayın ki kredi alıyorsanız, sadece birkaç ay değil ne kadar vadesi varsa o kadar ödeme yapacaksınız. Genelde ilk aylar hesap edilir, sonraki aylar ise “kim öle, kim kala” mantığına terk edilir. Kredi almadan önce harcamaları gözden geçir. Lüksü terk et, her ay ödeyeceğin miktarı ayır.