Google Sürücüsüz Araca Binmek İster miydiniz?

Teknoloji Sürekli İlerliyor

Teknoloji çağındayız evet ama bunun bir sonu gelmiyor ve firmalar sürekli yeni ve farlı ürünleriyle karşımıza çıkıyorlar. İlerleyen teknoloji dur durak bilmiyor ve ilerlemesini son hızla sürdürüyor. İletişim alanındaki hızlı ilerlemenin anı sıra otomotiv sektöründe de ilerlemeler kaydediliyor. Son zamanlarda bu konu ile ilgili en çok duyduğumuz haberler ise yakıtsız çalışan araç, güneş enerjisi ile çalışan araç, sürücüsüz çalışan araç gibi otomotiv sektörünü çok ilerlere taşıyabilecek alanlar üzerinedir.

Otomotiv Teknolojisi

 

Google yetkilileri yaptıkları çalışmalar üzerine sürücüsüz ürettikleri sürücüsüz prototip aracı ise görücüye çıkarttı. Peki, sizler Google sürücüsüz araca binmek ister miydiniz? Kim istemez ki dediğinizi duyar gibiyiz.

Google’ın yeni aracı

 

Google’ın yeni sürücüsüz aracı dış görünüşü ile koalaya benzemektedir. Küçüklüğüyle dikkat çeken araç oldukça sevimli bir görüntüye sahiptir. Normal bir otomobilde bulunan direksiyon ve pedalların bulunduğu bölümde küçük bir ekran vardır ve ekranda ‘hadi gidelim’ yazısı vardır. Bir butona basarak harekete geçen araç sürüş sırasında sensörler yoluyla algıladığı her şeyi ekrana yansıtır. Şimdilik saatteki hızı ise 40 km’dir. Bu Google sürücüsüz araca binmek ister miydiniz?

Sürücüsüz aracın ani tepkilere cevabı

 

Tüm bu özelliklerinin yanı sıra Google sürücüsüz araç trafikte hareket halindeyken öndeki aracın ani hareketlerini, geri manevralarını anında algılayabilme donanımına sahiptir. Birçok olası durum test edilerek aracın hafızasına yüklenmiştir.

Her Türlü Hava Koşullarındaki Durumu

 

Trafikte daha yeni bir araç olduğu için henüz karlı ve yağmurlu hava koşullarına hazır olmayan araç yine de tüm dikkatleri üzerine çekmeye başladı bile. Şu an da hala 25 prototip araçla testler ve geliştirmeler devam etmektedir. Eğer trafikte böyle araçlarla seyahat ediyor olsak siz de Google sürücüsüz araca binmek ister miydiniz?