Hibrit Satışları 8 Milyonu Aştı

Toyota Hibrit Satışlarında 8 Milyonu Aştı

 

Sektörün en önemli hibrit motorlu araç üreticisi olan Toyota, hibrit araç satışlarında 8 milyon rakamına ulaşarak büyük bir başarıya imza attı. Toyota, bu alanda Hibrid satışlarında 8 milyonu aştı rekoru elinde bulunduruyor.

 

8 Milyon 48 Bin 400 Hibrit Araç

 

Toyota öncülüğünü yaptığı ve geleceğin otomotiv motor teknolojilerinden birisi olarak gösterilen hibrit motorlu otomobil satışlarında 8 milyon adet araç satışını geride bıraktığını açıkladı. İlk kez 1997 yılında hibrit bir araç üreten ve o zamandan bu yana 90 ülke ve bölgede, 30 farklı hibrit model ile yer alan Toyota 8 milyon 48 bin 400 adetlik satış rakamı ile hibrit araç sektörünün lideri olduğunu bir kez daha kanıtlamış oldu.

Hibrit Araçlar Dünyamıza Ne Kazandırdı?

Hibrit araçlar kullanılmasaydı, bugüne kadar dünyamıza yaklaşık 58 milyon ton daha fazla karbondioksit salınımı yapılacaktı. Hibrit araçlar Hibrid satışlarında 8 milyonu aştı yerine benzinli motorların kullanılması durumunda, bugüne kadar yaklaşık olarak 22 milyon kilo litre daha fazla benzin yakacaktık.

Hedef: 2020

Dünyada otomotiv sektörünün en değerli markaları arasında gösterilen Toyota, “her zaman daha iyi otomobiller üretme” misyonu ile hareket etmektedir ki Toyota sahipleri de bu anlayışı benimsemiş olacaklar ki araçlarından kolay kolay vazgeçemezler. Orta ve uzun vadede hibrit teknolojisini bir çözüm olarak gören Toyota, bu alandaki teknolojisi üzerinde çalışmaya devam ederek, 2020 yılında her modelinin hibrit motor seçeneğinin olmasını hedeflemektedir.

Hibrit Motor Nedir?

Hibrit motor, normal araç motoruna ek olarak elektrikli bir motorun da koordineli bir şekilde çalışması ve arabaya itiş/çekiş sağlaması teknolojidir. Frene basıldığı zaman ya da yokuş aşağı inildiği zaman oluşan enerji, araç jeneratörünü şarj etmek için kullanılır ve gaza basıldığı zaman, depolanan bu enerji, arabaya itiş/çekiş sağlamak için normal motora destek sağlar. Böylelikle enerji kaybının önüne geçildiği gibi, hem yakıt tüketimi azalmış olur, hem de karbondioksit salınımı oldukça azalır. Günümüzde birçok otomobil üreticisi, Toyota’nın açmış olduğu bu yolda, hibrit araç üretimlerine devam etmektedir.