ikinci El Ucuz Araba Nereden Alınır? Sahibinden mi Yoksa Galeriden mi?

Araba Nereden Alınır? Sahibinden mi Yoksa Galeriden mi?

Araba almak için yola çıktığınızda her zaman tartışılan konulardan birisi de budur. Araba nereden alınır hususunda tart edilen görüşleri hepsi de, işin aslı ve astarını bilmeyen kişilerce ortaya konulmuş düşüncelerden ibaret. Öyle ki kimleri, galeriden al daha sağlam olur derken, kimileri de galeriden alma ne sağlam filan olmaz diyor. Galeriden almayız diyenler ise tanıdık birinden veya sahibinden satılık olan arabaları alma fikrini savunuyorlar.

Peki biz ne düşünüyoruz?

Araba galeriden alınmaz diye kesin bir kanı ortaya koymak istemem ama, galeriden alınan arabalar ikinci el oto piyasasına göre daha fazla fiyattan size satılacak. Çünkü galerici normal ikinci el fiyatının üzerine kendi karını da koymak durumunda. Bazı galericiler bu konuda insaflı olabilirler ama çoğu pazarlık payını da ekleyerek, yine de ikinci el pazarındaki fiyatlardan daha yüksek bir meblağda araba satışı yaparlar.

Birde galeriden alınan arabaların daha sağlam olduğu inancı var. Hatta forumlarda bazı kişiler “Galeriden araba alırsan, bir sorun olduğunda aldığın yere gidersin” gibi saçma bir fikir ortaya atıyorlar. Bilemiyorum belki de bunu yazan kişilerin galerici akrabaları vardır. Ekmek kazanmaları için galericilerin hizmet kapsamında olmayan bir şeyi varmış gibi pazarlıyorlar. Bildiğin dezenformasyon yani. Neyse ki buna kimse inanmaz. Hiçbir galerici sattığı arabaya garanti vermez. Böyle bir hizmet birimi de yoktur zaten. Araban bozulduğu zaman adama gidip “Ben bunu senden aldım ama bozudu. Geri al” dersen ortalık karışabilir. Yok masrafını karşıla dersen, bu hava değişimin aniden yaşanmasına sebep olur. Bu nedenle galeriden araba aldığınız bir sorun esnasında adamın kapısına dayanmayın.

Araba alırken tanıdıktan alın da yanlış bir mantık. Tanıdığın arabasına bakarsın. İyi mi, o zaman alırsın. Sahibinden de araba alırken aynı şekilde dikkatli olacaksın. Galeriye ödeyeceğin yüksek para yerine, sahiden alırsın daha az ödersin. Hem sahibinden veya tanıdıktan alacağın arabanın asıl kullanıldığını satacak olan kişiyle yapacağın sohbetten anlarsın. Galerici iyi bir pazarlamacıdır. Sözlerini süsler püsler en kötüyü en iyi diye de satabilir. Sahibinden alacağın araba böyle bir durum söz konusu olmaz hiç olmazsa.

İkinci El Ucuz Araba Tavsiyeleri mi Arıyorsunuz?

İkinci el araba alacaksanız, mutlaka bir fiyat aralığı belirlemeniz gerekir. Ben bunun 20 bin ila 25 bin arasında olmasından yanayım. Ucuz derken ne kadar ucuz bir şey istiyorsunuz? Ucuz araba almanız demek iyi araba almanız anlamına gelmez. Buda yakıt ve bakım masraflarını etkiler. Ucuz diye aldığınıza sevindiğiniz araba başınıza bela olur. İlla da 10 bin civarında veya 10 binden az bir fiyata araç arıyorsanız, çok eski ve masraflı modellere dönmeniz gerekiyor.

Aman dikkat!

İkinci el ucuz araba alacağım diye kendinizi zorlamayın. Bahsettiğimiz gibi ucuz arabanın kriteri bütçenize göre en iyi olanıdır. Yani az yakanını almaya bakacaksınız, size masrafı az olanı ve yedek parçasının uygun fiyatlarla satıldığı markaları tercih edeceksiniz. İşte ucuz arabanın mantığı budur.

  1. Araba bedelini öderken de mantıklı davranın. Banka kredisi alacaksanız taşıt kredisi yerine ihtiyaç kredisi alabilirsiniz. Böylece faizler daha düşük olur.
  2. Yetkili servislerden ikinci el araba almak her zaman daha sağlam araba almanız anlamına gelir. Ama burada biraz fiyat yukarı çıkabilir.
  3. Son zamanlarda araç sistemleri çok daha gelişim gösterdi. Dolayısıyla güvenlik anlamında en iyi sistemi olanı almaya çalışın. Bütçeniz hangisine el veriyorsa tabi…
  4. Çok fazla şehir turu yapmayanlar dizel motorlu araç almasından. Masrafı çok olur. Benzinli almak çok daha mantıklıdır. Yakıt farkı arada çok yok. Bakım farkları dizelden yana dezavantaj gösteriyor. Dolayısıyla benzin her zaman iyidir. Birde benzini koklayanını bulursanız mükemmel olur. Mesela Ford modelleri…
  5. Yine bir tavsiye daha. Bütçesini çok fazla düşünenler için tabi. 1.6 motor almak yerine 1.4 alın. Tabi sadece şehir içi kullan konusunda ısrar edecekler için diyoruz.

Toyota, Ford (Kaldı ki ikinci el denilince insanın aklına Ford gelir. Oldukça iyidir), Opel ve Kia arabalarını inceleyin. Hem uygun fiyata sahip olurlar hem de yakıt ve bakım gibi masrafları azdır.