LPG Dönüşümü

Aracınıza LPG taktırmak suretiyle yakıt masraflarından tasarruf sağlamış olursunuz. Ancak LPG taktırmadan önce bilmeniz gerekenler ve dikkat edilmesi gereken hususlar var. Eğer aşağıda yazacak olduklarımıza dikkat ederseniz, aracınızın LPG ile olan dostluğundan daha fazla verim elde edebilirsiniz. LPG dönüşümü nasıl yapılır, LPG ruhsata nasıl işletilir, LPG dönüşümü için gerekli evraklar nelerdir, LPG motora zarar verir mi,  performansı düşürür mü? Genel bilgileri listeledik.

LPG Dönüşümü Sırasında Neye Dikkat Etmek Gerekir? LPG Dönüşümü Nasıl Yapılır?

  1. Öncelikle elbette ki aracınızı motoru buna uygun mu diye kontrol edilmesi gerekir. Bazı araç motorları LPG sistemlerine uygun değildir.
  2. Uygunluk testinden geçtikten sonra yapmanız gereken ise iyi bir markanın LPG sistemini taktırmaktır. En ucuz sistemlere değil, en güveli ve kaliteli sistemleri en uyguna almaya bakın.
  3. LPG takını büyük olanlarından tercih edin. Aynı zamanda ise üretim tarihine dikkat edin. Bir LPG tankının ömrü en faz 10 senedir. Dolayısıyla üretim tarihi önemle dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alıyor.
  4. LPG sistem aksesuarlarının hepsi TSE Belgesine sahip olması gerekir. Aynı zamanda ECR belgesinin de bulunması lazımdır. Bunları montaj yapacak olan firmadan isteyin.
  5. LPG takma işlemleri bitti. Ama daha yapacaklarınız bitmedi. Öncelikle LPG'yi ruhsata işletmeniz gerekir. Bunun içinde bazı belgelere ihtiyaç var. Gerekli olan belgeler ise şu şekilde:

-          Montaj tespit rapor

-          Fatura

-          Mühendis yetki belgesi

-          SMM tescil belgesi

-          AİTM LPG tadilat onay belgesi

-          AİTM LPG araç uyum belgesi

-          Garanti belgesi

Yukarıdaki belgeleri montaj yapılan yerden temin etmeyi unutmayın.

LPG Dönüşümü Sırasında Neye Dikkat Etmek Gerekir?

  1. Ruhsata işlettikten sonra LPG dönüşümü işleminden sigorta şirketinizi de mutlaka haberdar edin. Kasko hizmeti aldığınız sigorta firmasını haberdar etmezseniz, LPG nedeniyle yaşadığınız sorunlarda Kaskodan faydalanamayabilirsiniz.
  2. LPG ile aracınızı yeni tanıştırdığınız için birkaç hafta kullandıktan sonra buji, yağ gibi sistemlerini baktırmanız yararınıza olacak.
  3. LPG tankınızı da mutlaka belli aralıklarla yetkili servisine göstermeyi unutmayın.
  4. LPG tanklarının üzerlerinde paslanma veya korozyonlar meydana gelebilir. 10 senelik ömrü olan tanklar çok daha erkenden ömrünü tamamlar. Bu gibi durumlarda tankı değiştirme yolunu tercih edin.
  5. LPG alırken de, güvenilen istasyonlardan alın. Kaliteli olsun. 

 

LPG Taktırsak Yakıt Tüketimi Düşer mi?

 Birçok otomobil forumunun fiks sorularından birisi LPG taktıracak olan kişilerin “Acaba geçekten yakıt tüketimi azalır mı?” şeklindeki sorusudur. Bu soruya yanlış cevap verenlerin sayısı, doğru verenlerden çok daha fazla. Yanlış cevap verenler LPG’li aracın daha az yaktığını söylüyorlar. Halbuki durum hiçte bu şekilde değildir.

Benzinden LPG’ye geçenler bilirler

 Daha önce benzinli araç kullanıp da daha sonra LPG’ye geçenler bilirler. Zaten forumlarda da bu deneyimi yaşamış olan kişiler doğru cevaplar veriyorlar. Diyorlar ki, “LPG’li araç yakıt tüketimi daha fazladır”

 Evet, gerçektende benzinli bir araca göre LPG ile çalışan araç her 100 km’de yüzde 20 daha fazla yakar. Ancak bu durum fiyata yansımaz. Çünkü LPG daha ucuzdur. Benzin ise daha pahalıdır. Sonuçta LPG taktırmanın mantığını aracın onu daha az yakması değildir. LPG’nin daha ucuz olmasıdır. Diğer bir deyişle olay şudur: Ortalama bir benzinli araç 100 kilometrede 8 litre yakar. Bunu LPG’ye dönüştürdüğünüz oran 9,5 litreye çıkıyor.

 

LPG aracın performansını düşürüyor mu?

 LPG ile ilgili yöneltilen sorulardan birisi de budur. Aracın performansına zarar veriyor mu? Belki bu araçtan araca değişir ama yorum yapanların çoğu çok büyük bir fark olmadığını yazıyorlar. Bizce de öyledir. Belki sadece kalkış esnasında araç performansının düştüğünü hissedebilirsiniz. Onun dışında bir performans eksikliğini hissedeceğinizi sanmıyorum.

 

LPG Araca zarar veriyor mu?

 LPG taktıracak kişilerin bir başka kaygısı da budur. LPG araca zarar veriyor mu? Burada araçtan kasıt motor tabi. Bazı motorlar zarar görebiliyor. Özellikle LPG sisteminin montajında sorun olan araçlarda bu daha çok yaşanır. Dolayısıyla sağlam bir yere taktırmak lazım. Elbette ki LPG ileriye doğru motora zarar verecektir. Bu kaçınılmaz bir durum. Hatta sırf bu risk nedeniyle birçok benzinli aracın LPG taktırmaktan kaçtığını söylemek mümkün. Bu tamamen sizin tercihiniz. Aracınızı fazla zorlamıyorsanız LPG tam size göre. Ama haşin bir kullanış tarzınız varsa, benzinliye devam edin.