Sisli havada nasıl araç kullanırım?

Sisli havada nasıl araç kullanırım?

Sis nedir? Sis nasıl oluşur? Öncelikle sis toprakla temas eden hava içinde bulunan su buharının sıvı hale dönüşmesi veya donarak kristalleşmesi sonucu ortaya çıkan çok küçük su damlacıkları veya buz kristallerinden oluşur.

Sisli havalarda sürüş deneyimini iyileştirmek için birkaç öneriye uymakta fayda var,

1)      Tabi ki sis farlarını açmalıyız. 2000 senesinden sonra ki neredeyse bütün araçlarda bulunan hem sis farı hem de arka sis lambasını açmak gerekir, görüş mesafesi zaten yeterince düştüğü için arkadaki aracın sizi görmesini sağlamak bu noktada çok önemli oluyor. Arka sis lambası işareti de hangisi diyorsanız işte burada;

 

2)      Sisli havada araba kullanırken uzun huzmeli farları yakmak yapılan en büyük yanlıştır ve önünüzdeki sis bulutu bir ışık duvarı haline gelerek aslında görüş mesafenizi kısaltmaktadır bu yüzden sisli havada alınacak önlemler den bir tanesi de kısa huzmeli farları kullanmaktır.

3)      Sisli havada sürüş sırasında kesikli şerit çizgilerini takip etmek yerine yol kenarındaki sınır çizgileri takip etmek gerekir çünkü silinmiş yıpranmış yol çizgileri tehlikeye davet çıkarabilir.

4)      Sisli havada sürüş tekniklerinden bir tanesi de gerekmedikçe sollama yapılmamasıdır, çünkü karşıdan gelen araçla karşı karşıya kalabilir veya sollama yaptığınız aracın dikkati dağınık olabileceğinden sizin aracınızın yaklaşmakta olduğunu görmeyebilir, zaten araba sürmenin püf noktaları ndan en temeli, trafikte etrafınızdaki araçları gözlemek ve ihtimallere göre hareket etmek değil mi?

 Aaa burası İstanbul demek için bonus :