Ticari Taşıt Kredisi İçin Gerekenler

Ticari Taşıt Kredisi için Ne Gerekiyor?

Firma ve şirketiniz için almak istediğiniz ticari taşıtlar için bankalardan ticari taşıt kredisi alabilirsiniz. 20 bin ila 40 bin lira arasında değişen finansal krediler bankadan bankaya farklılık gösterebilir. Ancak en fazla 60 ay vade olarak sunulan ödeme koşulları, bankalar tarafından 48 ay vade olarak sunuluyor. Çok fazla faiz masrafı altında ezilmek istemiyorsanız da yapmanız gereken şey, düşük vadeli ödeme planlarını seçmek.

Taşıt kredisi için gereken belgeler

Öncelikle şunu belirtelim ki bankalardan yüksek bedelli kredi alabilmek için bankalarla olan aranızın iyi olması lazımdır. Yani daha önce kredi alıp ödeme konusunda aksaklıklar yaptıysanız, takibe düştüyseniz kredi almakta zorlanabilirsiniz. Ancak kredi notunuz iyiyse, sorun yok demektir.

Taşıt kredisi almak için gereken belgeler ise şu şekildedir:

  1. Nüfus cüzdanınızın fotokopisi
  2. Gelir belgesi. Maaş bordrosu olabilir, kira geliri olanlar içinse kira sözleşmesinin fotokopisi. Emekli olanlar içinde maaş cüzdanlarının fotokopisi.
  3. İkametgah ve herhangi bir fatura örneği
  4. Alınacak aracın fiyatını gösteren belge. Aracı alacağınız firmadan alabilirsiniz.

Planınızı iyi yapın!

Taşıt kredisi veya ev kredisi olsun finansal bir yükümlülük altına girmeden önce iyi bir ödeme planı çıkartmanızda fayda var. herhangi bir ödeme planı yapmadan kredi almanız birinci ve ikinci aydan sonraki ödemelerde sıkışmanız anlamına gelir. Hele ki taşıt ve ev kredileri gibi büyük finansal desteklerde daha da dikkat edilmesi gerekir. Tasarrufların krediyi ödemek adına yapılandırılması lazımdır.

Bankaları dolaşın!

Kredi almadan öncede hangi bankanın sizin için daha avantajlı olacağına dikkat edilmesi lazımdır. Her nedense bu konuda bizim milletimizde bir zayıflık var. daha önce çalışmış olduğu bankaya olan bağlılığı bir yeminmiş gibi diğer bankaların kapısından içeriye girmez. Ancak bu durum diğer bankalar tarafından sunulan kampanyaları kaçırmak, sürekli müşterisi olduğun bankanın faizleri altında ezilmek anlamına gelir. Gerçi bazı bankaların sadık müşterilerine sürpriz yapmadıklarını söyleyemeyiz. Ancak bu çok istisna bir durumdur. Siz siz olun her bankayı dolaşarak, taşıt kredileri kapsamında sundukları faiz, ödeme koşulları, dosya masraflarını araştırarak, karar kılın.