Yağmurda Otomobil Sürmek

Yağmurlu yolda bekleyen büyük tehlikeye dikkat

 Hava şartları ne kadar kötü olursa olsun mecbur arabalarımızı kullanmaktan vazgeçemiyoruz. Tehlikelerden kaçınmak için de yağmurlu havada sürüş teknikleri üzerinde durup düşünmemiz gerekmektedir. Yağmurda araba kullanmanın püf noktaları ise ;

1)      Yağmur yağarken meydana gelen su birikintileri sürücü için en büyük tehlikelerden birisidir ve ülkemizde yağmurlu yollarda ki kazaların büyük nedenini oluşturmaktadır. Süratle giden araç soldan veya sağdan su birikintisine girdiğinde direksiyon su birikintisinin olduğu yöne doğru kayar ve araç yönünden şaşarak kazaya sebep olabilir. Bunun önüne geçmek için direksiyon sıkı ve kollar düz şekilde tutularak direksiyon hâkimiyeti sağlanmalıdır.

 2)      Hız düşük tutulmalı, kaymayı başlatabilecek manevra ve frenden kaçınmak gerekmektedir çünkü su birikintisi yüksek hızlarda lastik kanallarından tahliye olacak süreyi bulamaz ve ıslak zemin ile lastik arasında yastık gibi kalarak sürtünmeyi aşırı derecede azaltır, bundan dolayı yağmurlu havalarda fren sertleşiyor gibi gelir ve fren mesafesi uzar.

 3)      Camlarda buğu sorunu yaşamamak için araçların neredeyse tamamında bulunan ön camlar için buğu çözme fonksiyonu bulunuyor. Bu özellik ile birkaç saniyede buğudan kurtulmak mümkün. Ayrıca camlarda buğu oluşmaması için yolda ilerlerken iç mekânı çok sıcak yapmamalısınız. İçeriyi ısıtmak için sıcak havayı ayaklara vermek daha doğru olacaktır.

 

4)      Tabiki yağmurlu havalarda takip mesafesi normal mesafeden 2 3 kat fazla olması gerekir ve yağmurda sürüş güvenliği için en önemli şartlardandır çünkü öndeki aracın hızından kaynaklanan su sıçraması sizin görüşünüzü ciddi anlamda engelleyebilir.