2015 Kış Lastiği Uygulaması Ne Zaman?

Zorunlu kış lastiği uygulaması bu sene 1 Aralık'ta başlıyor. Bütün ticari araçlarda kış lastiği uygulaması 1 Aralık'tan itibaren zorunludur. Bu kurala uymayan ticari araç sahiplerine 519 TL trafik cezası uygulanacaktır.

 

 

Bütün araçlarda olması gereken özellikleri bakanlık bir genelge ile nasıl olacağını belirtmiş bulunmaktadır. Genelge hükümlerine göre ticari araçlarda aranacak kış lastiği özellikleri şunlardır.

1) Kış lastiği; üzerinde M+S işareti ve/veya kar tanesi (snowflake) işareti bulunan ve 7 ºC’nin altındaki sıcaklıklarda yol tutuşunu artırmak amacıyla bileşimi özel olarak belirlenmiş ve sırt yüzeyinde özel olarak tasarlanmış desenleri bulunan lastik türüdür. Sadece buzlu zeminlerde kullanılabilen çivili lastikler de kış lastiği yerine geçer.

2) Kamyonet, minibüs ve “A” türü yetki belgelerine kayıtlı otomobillerin tüm lastiklerinin kış lastiği olması zorunludur.”

3) Kamyon, çekici, tanker, otobüs, minibüs, otomobil ve kamyonet türü araçların lastiklerinin yanaklarında (M+S) işareti veya (M+S) işareti ile birlikte kar tanesi (snowflake) işareti veya sadece kar tanesi (snowflake) işareti aranacaktır.”

4) Kamyon, çekici, tanker, otobüs, yarı römork ve römork türü araçlarda lastik diş derinliği en az 4 mm olmak zorundadır.

Yorumlar

  1. İlk yorumu sen yap...

Yorum