Araç Muayenesinden Geçmeyen Ağır Kusurlar Nelerdir?

Hepimizin bildiği üzere araçlarımız günlük yaşamdaki en büyük yardımcımızdır. Araçlarımızın belirli aralıklarla kontrole ihtiyaç duyması ve bakım gerektirmesi kadar doğal bir şey yoktur. Bunun için aracımızı muayeneden geçirip gerekli belgeleri tamamlayarak trafiğe çıkış izni alırız. Ancak her zaman işler istediğimiz gibi gitmeyebilir. Aracınızın bir TÜVTÜRK istasyonunda muayeneden geçmesini engelleyen bazı sebeplerle karşılaşabilirsiniz. Terminolojik olarak biz bu sebepleri ikiye ayırıyoruz; Hafif Kusur ve Ağır Kusur. Bu yazıda Araç Muayenesinden Geçmeyen Ağır Kusurlar Nelerdir? Bu sorunun cevabını yazımızda ağır hasar türlerini gruplayıp kısaca açıklayarak vereceğiz.

 

Ağır Kusur 1: BELGELER

Bu bölümde aracınızın belgelerinde muayene esnasında en sık görülebilecek ağır kusurlardan bahsedeceğiz. Eğer elinizdeki ruhsat okunamayacak halde yıpranmış, ruhsat üzerinde yazan araç bilgileri yanıltıcı ise (Araç Rengi, Yakıt Tipi, Model Yılı vs.) muayenede aracınızın belgeleri ağır kusurlu sayılacaktır.

 

Ağır Kusur 2: FREN SİSTEMİ

Eğer aracınızın ana sistemlerinden biri olan fren donanımının ön ve arka bölümlerinde herhangi bir işlev kaybına yol açacak şekilde hidrolik sıvısı basınç kaybı, fren balataları ve fren disklerinin ömrünün tükenmiş olması veya el freninizin işlevine uygun bir şekilde çalışmaması muayenede yetkililerce ağır kusur olarak sayılacaktır.

 

Ağır Kusur 3: ABS SİSTEMİ

Günümüzün modern araçlarının neredeyse her birinde bulunan ABS donanımı herhangi bir sebep göstermeksizin çalışmıyor veya aracınızın ABS arıza ışığı yanıyor ise muayene esnasında bu durum ağır kusur sayılacaktır.

 

Ağır Kusur 4: DİREKSİYON SİSTEMİ

Aracınızın temel kontrol elemanlarından olan direksiyon sisteminin standart işlevini yerine getirmesine engel olan veya belirli oranda kısıtlayan bir mekanik arıza varsa, aracınızın tekerlekleri düz konumda iken aracın direksiyonu yanlış pozisyonda duruyorsa veya direksiyon simidi olması gereken sıkılıkta değilse bu tip arızalar muayene esnasında ağır kusur sayılacaktır.

 

Ağır Kusur 5: ROT KOLLARI

Aracınızın yürür aksamındaki önemli bölümlerden olan rot kolları, rot başları veya süspansiyon parçaları gibi kısımlarda herhangi bir mekanik tehlike oluşturacak gevşeklik veya bozukluk varsa bu durum ağır kusur olarak sayılacaktır.

 

Ağır Kusur 6: CAM ve AYNALAR

Aracınızda bulunan camlar sürücünün görüş alanını kısıtlayarak araçtakilerin can güvenliğini tehlikeye atacak şekilde kapalıysa, araçtaki dikiz aynası kırık veya yoksa veya kötü hava şartlarında görüşü kolaylaştıracak silecek sisteminiz çalışmıyorsa bu durum ağır kusur olarak sayılacaktır.

 

Ağır Kusur 7: AYDINLATMA SİSTEMİ

Muayene esnasında aracınızda bulunan fren lambaları, farlar, geri vites lambası ve sinyaller gibi tüm aydınlatma sistemlerinin çalışır durumda olması gerekmektedir.

 

Ağır Kusur 8: LASTİKLER

Aracınızın lastikleri aşınmış veya aracınızın yapısına uygun değil ise, aracınızda takılı olan lastik ve jant uyumu yanlış ise veya jantlarınız hasarlı durumda ise bu durum yetkililerce ağır kusur olarak sayılacaktır.

 

Ağır Kusur 9: KOLTUKLAR

Aracınızın içerisinde orijinal koltuk donanımından farklı koltuklar takılı ise, emniyet kemerlerinizden herhangi biri çalışmıyorsa, projelendirilmemiş araç üst yapı değişikliği yapılmış ise bu durumlar ağır kusur olarak değerlendirilecektir.

 

Ağır Kusur 10: DEBRİYAJ SİSTEMİ

Aracınızın vites kutusu sağlıklı bir vites değişikliği sağlayamayacak durumda ise, viteslerde takılma veya vites değiştirememe gibi sorunlar yaşıyorsanız bu durum ağır kusur olarak sayılacaktır.

 

Ağır Kusur 11: YAKIT SİSTEMİ

Aracınızda mevcut olan yakıt deposu orijinal yakıt deposundan farklı ise, yakıt deposu sızdırıyor ise, yakıt borusu bağlantıları yeteri kadar sıkı değil ise bunlar ağır kusur sayılacaktır.

Yorumlar

  1. İlk yorumu sen yap...

Yorum