Emniyet Kemerine Toka Takmak Tehlikeli mi?

Emniyet Kemerine Toka Takmak Tehlikeli mi?

Günümüzde sürücüler emniyet kemeri kullanma konusunda bilinçlense de hala bu konuda dikkatsiz davranan ve hayatını hiçe sayan sürücüler mevcut. Oysaki emniyet kemeri hayat kurtarır. Yapılan araştırmalara göre emniyet kemeri ağır yaralanma riskini %45 azaltırken, ölümlü kazalarda emniyet kemeri kullananların %24.8’i hiç zarar görmeden kazayı atlatmıştır. Tüm bu verilere rağmen hala emniyet kemeri kullanmayan birçok sürücü mevcut. Çoğu araçta emniyet kemer sensörü olsa da sürücüler farklı kurnazlıklar ile aracı kandırabiliyorlar. Kemeri koltuğun arkasından takmak, emniyet kemerine toka takmak ya da emniyet kemer sensörünün sesini kapatmak gibi yollara başvuruyor. Ancak başvurdukları bu yollar olası bir kazada kendilerine daha büyük bir zararla dönecek. Gelin hep beraber bu yazımızda bunu inceleyelim. Öncelikle emniyet kemeri nasıl çalışır? Emniyet kemeri ve hava yastığı ilişkisi nedir? Emniyet kemeri kullanmamanın cezası nedir?

 

Emniyet Kemeri Nasıl Çalışır?

Emniyet kemerinin çalışma prensibini birçoğumuz yakından deneyimleyerek biliyoruz aslında. Emniyet kemeri tamamıyla analog bir sistemdir. Yol bilgisayarı ve emniyet kemeriyle bağlantılı olan, emniyet kemerinin takılmasını kontrol eden ve yolcuları uyaran emniyet kemeri sensörleri ise dijital sistemlerdir.

Emniyet kemerini yavaş bir hareketle çektiğimizde uzadığını, hızlı ve ani bir hareketle çektiğimizde ise kilitlendiğini biliyoruz. Buna sebep olan şey ise kemer mekanizmasının içerisindeki pasif ağırlık ve kilittir. Kemer salınımı ve hareketini kontrol eden dişlinin içerisinde pasif kilit mekanizması vardır. Kemer ani ve sert bir harekete maruz kaldığında bu mekanizma, içindeki gümüş bir bilyeyi ileri doğru fırlatarak kilidi yukarı iter. Böylelikle kilit kemer salınımını kontrol eden dişliye takılıp kalır. Sonunda kemer kitlenir ve yolcuyu kaza anında ileri doğru savrulmaktan korur. Kemeri hafifçe sallarsak kilit mekanizması dişliyi serbest bırakır ve böylelikle de kemer eski pozisyonuna döner. Kısaca kemer çalışma prensibi budur. Basit ama çok önemli bir sistem.

 

Emniyet Kemeri ve Hava Yastığı İlişkisi Nedir?

Hava yastığı, emniyet kemeri takılı olsa da olmasa da kaza anında her türlü açılacaktır. Eğer herhangi bir donanımsal sıkıntı yok ise. Birbiriyle doğrudan bir bağlantıları yok ancak dolaylı olarak var. Bunlar:

  • Hava yastığının tam olarak işe yarayabilmesi için emniyet kemerinin takılı olması şart. Aksi takdirde ikincil bir önlem olarak tasarlanan hava yastıklarının hiçbir yararı olmayacaktır. Üstelik bu durum tehlikeli ve ölümcül sonuçlar doğurabilir.
  • Kaza anında hava yastığı sensörünün çalışma prensibine bağlı olarak emniyet kemeri takmamış ya da kemer tokası takmış bir yolcunun araç içindeki ağırlığının sistem tarafından düzgün algılanmama ihtimali var. Bunun sonucunda hava yastığı hiç açılmayabilir. Bu durumda yine ölümcül sonuçlar doğurabilir.
  • Emniyet kemeri takmamış, emniyet tokası kullanan ya da kemeri koltuk arkasından takan bir yolcu kaza anında hava yastıkları açılması durumunda daha tehlikeli sonuçlarla karşılaşabilir. Yapılan testlerde emniyet kemeri kullanan sürücüye bir şey olmaz iken emniyet kemeri kullanmayan sürücülerde açılan airbaglerin sürücüye daha çok zarar verdiği gözlemlenmiştir. Özellikle boyun kırılması, beyin travması, göğüs kafesi kırılması gibi çok ciddi yaralanmalarla karşı karşıya gelinmiştir.

 

Emniyet Kemeri Kullanmamanın Cezası Nedir?

Emniyet kemeri kullanımı ülkemizce yasal zorunluluktur. Buna uymayanların ödemesi gereken bir ceza ücreti vardır. 2020 emniyet kemer cezası 132 TL’dir. Erken ödeme yapmanız durumunda 99 TL’ye inmektedir.

Unutmayın emniyet kemeri kullanmayarak en büyük cezayı kendinize ve sevdiklerinize yapıyorsunuz. Emniyet kemeri hayat kurtarır. Emniyet kemerinizi takmadan trafiğe çıkmayın.

 

Yorumlar

  1. İlk yorumu sen yap...

Yorum