Motor Yağ Seviyesi Nasıl Ölçülür?

Motor yağı aracımızın hem performansı hem de aracımızın motoru için çok önemli. Zamanla motor yağı seviyesinin azalması motorda ciddi sorunlara yol açabilir. Bu nedenle motor yağ seviyesini belli aralıklarla kontrol etmemiz çok önemli. Bu yazımızda “Motor yağı nedir? Motor yağı nasıl kontrol edilir? Motor yağı nerden konulur?” sorularının cevaplarını inceleyeceğiz.

 

Motor Yağı Nedir?

Motor yağının ne olduğunu anlayabilmek için önce yağlama sisteminin ne olduğunu bilmemiz gerekir. Yağlama sistemi, aracın çalıştığı süre boyunca çalışan parçaların yağlanmasını ve bu parçalar arasındaki sürtünme kuvvetinin minimuma indirmesini sağlayan bir sistemdir. Motor yağına ise bu sistemin düzgün çalışabilmesini sağlayan kimyasaldır diyebiliriz. Motor içerisinde hareket eden parçalayın yağlanmasını sağlayan bu sıvı, parçaların performanslarını arttırmak ve çalışmalarını kolaylaştırmak için var. Bu neden bu sıvı aracımız için oldukça önemlidir ve belli aralıklarla kontrol edilmesi gereklidir.

Yağ göstergesi ya da motor yağ lambası, aracın motor içerisindeki yağ miktarının durumunu sürücüye bildirir. Eğer araçtaki yağ miktarı azaldı ise bazı araçlarda sürekli yanıp sönerek bazı araçlarda sürekli yanarak bu durumu bize haberdar eder. Ancak bu göstergeye çok güvenmemiz lazım. Bazen elektronik bir hata bizi yanıltabilir ve bu durum istenmeye durumlara yol açabilir. Her 1000 km’de bir motor yağ kontrolü yapabiliriz. Aracın modeline ve motor hacmine göre azalma miktarı değişse de 1000 km mesafede 0,3 ila 1,5 litre arasında yağ eksilmesi normal olarak kabul edilir. Eğer aracınızın yağ seviyesinde ciddi bir azalma söz konusu ise kesinlikle uzman bir servise götürerek kontrol ettirmelisiniz. Zamanla aracınızda motor parçalarında aşınma, motorun yeterince soğutulamamasından dolayı piston hasarları, krank hasarları ya da silindir kapağı arızaları meydana gelebilir.

 

Motor Yağı Nasıl Kontrol Edilir?

Motor yağınızı kontrol etmek istiyorsanız öncelikle aracınızın motoru soğuk olmalı. Aracınızı çalıştırmadan kontrol etmenizde fayda var. Ancak hareket ettirdikten belli bir zaman sonra kontrol edecekseniz aracınızı park edip söndürdükten sonra en az yarım saat beklemeniz gerekmekte. Aracınızı park ettiğiniz yerin düz olması önemli. Çünkü yağ seviyesi ölçeceksiniz, yağ tankından doğru sonucu almanız için bu gerekli. Daha sonra motor kaputunu açın ve sabitleyin. Motor kaputunu açtıktan sonra motor aksamının yanında genellikle sarı renkli olan ve bir elin işaret parmağı gireceği şekilde yuvarlak bir aksamı bulunan parçayı bulun. Bulduğunuz parça yağ çubuğunun bir parçası, onu yerinden çıkartın ve temiz bir bez ya da kağıt ile yağlı kısmı silin.

Temizlediğiniz yağ çubuğunu tekrar yerine takın ve iyice oturduğuna emin olduktan sonra tekrar çıkarın. Yağın bıraktığı iz minimum ve maksimum değerleri arasında ise aracınızın motor yağ seviyesi normaldir.

 

Motor Yağı Nerden Konulur?

Aracınızın motor yağ seviyesi minimumun altında ise aracınıza yağ takviyesi yapmanız gerekmekte. Bunun için öncelikle yağ çubuğunu çıkarttığını yere geri takın. Bu sırada yağın motoru kirletmemesine özen gösterin. Normalde motorun üstende bulunan yağ doldurma kapağını çıkarın. Eğer bulamıyorsanız aracınızın kullanma kılavuzuna bakabilirsiniz. Temiz bir huni ile gerektiği kadar yağı azar azar dökün. Yağ seviyesini en son tekrar kontrol etmeniz gerekmekte. Maksimum seviyesini geçmemeli.

Yorumlar

  1. İlk yorumu sen yap...

Yorum