Alman Hükümetinden Audi'ye Soruşturma

Audi’ ye de Soruışturma

Otomobil  endüstrisinde  son ayların en öenmli  gündem  maddesi  olan çevre  ile  alakalı  yasal  düzenlemelere  aykırılıklara  bir  yenisi  daha  ekleniyor. Alman hükümetinden  Audi’ ye  soruşturma açıldı.

Hileli  Emisyon Yazılımı

Soruşturmanın  temel   konusunu   oluşturan  hileli  emisyon  yazılımı  kullanılmasının  sadece Volkswagen  ile  sınırlı  olmadığı  açıklanmıştı. Bunun  üzerine  araştırmayı  genişletmek  için, Alman  hükümetinden Audi ‘ye  soruşturma   Volkswagen  araçlardan  bağımsız  olarak  açıldı. Soruşturmalar  oluşturulan ayrı  komisyonlar  tarafından  yürütülüyor.  Bu  komisyonlardan  birinin  üyesi  olan  ve  Bloomberg ‘e açıklamalarda  bulunan  Jürgen Staudt, soruşturmalarının  kesinlikle  ayrı  sürdürdüğünü  belirtti. Bunu  anlatmak  etmek  için , ‘’Braunschweig İn  araştırma  sadece  Volkswagen  üzerine  yoğunlaşmış  olup; bize  sadece  Audi  parçalarını  incelememiz  talimatı  verildi’’  ifadesini  kullandı.

Soruşturmanın  Geleceği

VW  Grubu’nun  hileli  emisyon  yazılımını  sadece  Volkswagen  araçlarda  kullanılmadığını  açıklaması  ile  başlayan  Alman hükümetinden  Audi’ ye  soruşturma  sürecin de  her  iki  soruşturmanın  birleştirilmesi  kaçınılmaz  görünüyor.  Jürgen Staudut ‘un   her  ne  kadar   soruşturmalar  ayrı  açıklamasına  rağmen, Bloomberg ‘in haberinde   söylediği  son  bir  cümle  ile , bunun   soruşturmaların birleştirilmeyeceğini   anlamına  gelmediği ve bunun da ihtimal  dahilinde  olduğu  anlaşılmaktadır. Görünen,  soruşturmaların  birleşeceğidir.

İtibar  ve  Prestij  Kaybı

Ülkemizde  çok  büyük  bir  müşteri  kitlesi   bulunan VW  Grup, bu olaylardan  sonra  Türk  müşterilerinin  de  gözünde  itibar  kaybedecek mi? Bu kaybın en önemli  ayağı  olan  güven  duygusu ne kadar  zedelenecek? Tüm bunlar  için  tahminde  bulunmak  özellikle  ülkemiz  için  çok  erken  ama dünyada  büyük  bir  prestij  kaybı VW Grup  için  kaçınılmaz  görünüyor. Bir  diğer  konu  ve  soru  hileli  emisyon  sonuçlarına  ülkemizin  yasa  ve  yönetmelikleri  nasıl  tepki  verecek  ? En  önemli  soru  VW Grup  bu  sorunu  çözmek  için  ne  yapıyor  ve  ne yapacak?

 

 

Yorumlar

  1. İlk yorumu sen yap...

Yorum