Araba Boyasını Korumak İçin Ne Yapmalı?

Yıllar geçtikçe aracınızın boyasında solma, çizik, tahribat, yıpranma gibi bazı aşınmalar gerçekleşecek. Özellikle de aracınızın boyasında koruma yoksa. Bu yazımızda “Araba boyasını nasıl koruruz? Boya koruma nedir? Boya koruma nasıl uygulanır?” sorularının cevaplarını inceleyeceğiz.

 

Araba Boyasını Nasıl Koruruz?

Araba boyasını birçok farklı şekilde koruyabilirsiniz. Araç boyanızı uzun yıllar korumak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken en önemli şey araç yıkama. Aracınızı yıkadığınız köpük ve fırçalar burada çok önemli. Köpük içerisindeki kimyasal malzemeler zamanla boyanın renk pigmentlerine zarar vereceği ve boyanın üzerindeki verniği incelteceğinden boyanız parlaklığını kaybedecektir. Aynı zamanda sert kıllı fırçalar da aynı sebeplerden dolayı zarara yol açacaktır. Bu yüzden kaliteli köpük ve yumuşak kıllı fırçalar tercih etmeye özen gösterin. Köpük ve fırçanın haricinde araç yıkamada dikkat edeceğiniz diğer bir etken ise yıkama yöntemi. Çoğu araç kullanıcısı aracın tamamını köpükledikten sonra duruluyor ve güneş altında kurumaya bırakıyor. Aracınızı parça parça yıkamanız önemli. Deterjanın araç üstünde çok beklemesi sağlıklı değil. Yıkadığınız su ise mümkünse ılık olmalı. Aşırı tazyikli su araçlarda aşınmaya yol açabiliyor, bu yüzden olabildiğince bu durumdan kaçınılmalı. Tüm bunların yanında otomobili güzelce yıkadıktan sonra araç temizleme kilini deneyebilirsiniz. Bu kil sayesinde aracınızdaki çatlaklar veya çizikler bir miktar dolacaktır ve daha da derinleşmesini engelleyecektir.

Araba boyasına en çok zarar veren etmenlerden biri güneş. Mümkün olduğunca aracınızı gölge yerlere ya da kapalı mekanlara park etmeye özen gösterin.

Yukarıda daha çok araç boyasını korumak için nelere dikkat etmeliyiz sorusunu inceledik. Peki araç boyasını korumak için neler yapabiliriz? Ne kadar dikkatli olursanız olun aracınıza boya koruma yaptırmanız gerekmekte.  

 

Boya Koruma Nedir?

Aracınızdaki çizikler, aşınmalar zamanla artacak. Aracınızın yüzeyindeki kusurlar aracınızın mat görünmesini nedeni. Boya koruma, araç yüzeyindeki kusurlar giderildikten sonra parlaklık ve koruma için araca uygulanan bir malzemedir.

 

Boya Koruma Nasıl Uygulanır?

Boya koruma işlemenin sağlıklı olabilmesi için araç yüzeyindeki tüm kusurların giderilmesi büyük bir öneme sahip. Çünkü araç boyasının sağlıklı bir şekilde görülebilmesi için araca gelen güneş ışınlarının pürüzsüz bir zeminde yansıması gerekir. Bu yüzden boya koruma yapılmadan araç önce güzelce bir yıkanır. Araç yüzeyindeki endüstriyel tozlar ve kalıntılar temizlenir. Daha sonra araç yüzeyindeki çatlakların ve çiziklerin doldurulması için araç yüzeyine kil uygulanır. Araç boyasına uygun nano cilayla da yüzeydeki boşluklar kapatılabilir. Bu aşamalardan sonra araç yüzeyinizdeki tüm mikro delikler kapanmış olacaktır. Daha sonra hare giderici ürünler kullanılarak aracınızdaki hareler giderilir. Aracınızdaki kılcal çiziklere hare denir. Tüm bu işlemler bittikten sonra aracınız tekrardan yıkanır ve kurulanır. Daha sonra düz, pürüzsüz ve temiz bir yüzeye sahip aracınıza boya koruma ve wax uygulanır. Boya koruma cila benzeri bir malzemedir ve boya üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturur. En son araç mikrofiber bez ile istenilen parlaklığa ulaşılana kadar silinerek son haline getirilir.

 

Yorumlar

  1. İlk yorumu sen yap...

Yorum