Kış Lastiği Yaz Mevsiminde Kullanılır Mı?

Araç kullanıcılarının doğru lastik seçimine önem vermesi gerekiyor. Hem güvenli ve konforlu bir sürüş deneyimi hem de minimum yakıt tüketimi için mevsimine uygun lastik seçmeniz büyük önem arz ediyor. Bu yazımızda “Kış lastiği nedir? Yazın kış lastiği kullanmanın zararları nelerdir? Kış lastiği ne zaman takılır?” sorularının cevaplarını inceleyeceğiz.

 

Kış Lastiği Nedir?

Zorlu hava koşullarına karşı daha iyi yol tutuşu yapmanızı sağlamak amacıyla özel üretilmiş lastiklere kış lastiği denir. Tüm kış lastikleri, çivili ya da çivisiz fark etmeksizin karlı, aşırı soğuk ya da sulu karlı yollarda güvenlikle seyahat edebilmeniz için tasarlanmışlardır. Derin dişleri ve özel sırt desenleriyle kötü hava koşullarında yol hakimiyetinizi arttırır. Bu yüzden kışın kış lastiği kullanmanız gerekmekte.

 

Yazın Kış Lastiği Kullanmanın Zararları Nelerdir?

Yazın havaların ısınmasıyla beraber aracınızda kış lastiği kullanmanıza gerek kalmıyor. Ama bazı araç sürücüleri kış lastiğini değiştirmenin zorlu ve masraflı bir süreç olduğunu düşündüğü için bu işe pek yanaşmıyor. Ancak kışın kullandıkları kış lastiğini yazın kullanmak birçok açıdan zararlı. Öncelikle yazın kış lastiği kullanmak güvenliğiniz için sakıncalı.  7 derecenin altı hava koşullarında yumuşaklığını ve lastiğin yer ile arasında olan sürtünme kuvvetini koruması için tasarlanmış olan bu lastikler yazın hava sıcaklığının
artmasıyla beraber daha da yumuşayarak dezavantaj haline dönmektedir. Bu durum ise kış lastiğini yazın kullanmanız durumunda yazlık bir lastiğinin ani manevra anında verdiği tepkilerden belli bir oranda mahrum kalmanıza sebep olacaktır. Sanılanın aksine, yapılan araştırmalar kış lastiklerinin yazın kullanılması durumunda fren mesafesini de olumsuz yönde etkilediğini gösteriyor. Daha uzun mesafede aracınızı durdurabilirsiniz. Diğer bir zarar ise bu durum size daha çok masrafa yol açacak. Kış için tasarlanmış olan bu lastikler yazın daha çabuk ısınacaktır. Bu da doğal olarak lastiğinizin ömrünün azalmasına neden olacak. Sık sık yeni lastik almak zorunda kalabilirsiniz. Ayrıca kış lastikleri sürtünme kuvvetini arttırmak için tasarlanmıştır. Zorlu hava koşullarında sürtünme kuvvetinin artması sizi yolda kaymadan kalmanızı sağlar. Ancak bu durum yazın kuru yollar için gerektiği çok söylenemez. Yakıt tüketiminizi arttırarak size fazladan masrafa yol açacak. Son olarak kış lastiklerini yazın kullanmak yol gürültüsünü de yol açar. Sürüş konforunuz bu durumdan etkilenebilir.

 

Kış Lastiği Ne Zaman Takılır?

Kış lastiği kullanmak şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için her yıl 1 Aralık ve 1 Nisan tarihleri arasında yasal zorunluluk. Hava sıcaklığı 7 derecenin altına düştüğü vakit kış lastiği kullanılması gerekiyor.

Yorumlar

  1. İlk yorumu sen yap...

Yorum