Ehliyet Kursu Seçerken Neye Dikkat Edilmesi Gerekir?

Ehliyet alma konusunda oldukça acele eden bir milletiz. 18 yaşından sonra aklımıza gelen ilk şey, ehliyet almak. Ehliyet alma konusundaki bu acelecilik aslında hayatımızın her noktasında var. Biz aceleci bir milletiz. Bu nedenle ehliyet kursu seçme konusunda da aceleci davranıyoruz. Birçoklarınız doğru ehliyet kurusunu seçmek için en az 3 yer gezmişlerdir. Ancak bu yerlerde dikkat edilen kriter sadece fiyat ve ücret olmuştur. Kimse sürücü kursunun nasıl bir eğitim verdiğiyle ilgilenmez. Hocalarının işi ne kadar bildiği veya sürüş derslerinin nasıl gerçekleştiği konusuna pek odaklanmaz. Odaklanılan şey, sadece kursun cüretinin düşük olup olmadığıdır.

Doğru mu yapıyoruz peki?

Fıtratımızda var olanın açığa çıkmış olması söz konusu. Yani her şeyin ucuzuna ve kolayına kaçmak fıtratımızda var. Bu nedenle doğru veya yanlış yapıldığı konusunda fikir beyan etmek yanlış olur. Her tüketici, aldığı hizmet veya ürünün ucuz olmasıyla ilgilenir. Ama kalitesine ve işlevselliğine de bakar. Ehliyet kursu seçiminde ise kaliteyi acelecilikten atlayabiliyoruz. Çünkü her yerin eğitimini standart sanıyoruz. Halbuki bazı ehliyet kursları özellikle sürüş dersleri konusunda iyi bir eğitim verebilirler. Ama ucuz olan sürücü kurslarında sürüş sınavına kadar 15 dakika araba kullandıysanız, iyisinizdir.

Daha önce araba kullanan kişiler için sürüş derslerine katılmak mantıksız olabilir. Ancak henüz arabanın frenine dahi basmamış kişiler için 15 dakika içerisinde araba kullanmayı öğrenmek mümkün değildir. Ehliyet kursundaki hocalar da daha sürüş koltuğunda ilk defa oturan kişiye kıdemli şoför muamelesi yapabilir. Bu durum kötü ve umursamaz bir ehliyet kursu için geçerlidir. Çünkü sınavdan kalmanız halinde o daha çok para kazanacaktır.

O zaman ne yapmak lazım?

Ehliyet kursuna yazılmadan önce araştırma yapmanız gerekiyor. Ama ucuz olan kursu değil, adam gibi eğitim veren kursları incelemeniz lazım. Bunu da daha önce kursa gitmiş ve memnun kalmış arkadaşlarınızdan veya çevrenizdeki kişilerden yardım alarak yapabilirsiniz. Ehliyet kursuna da araba sürmeyi bilmediğinizi ve sürüş derslerine ne kadar süre ayırdıklarını öğrenin. En fazla süreyi kim veriyorsa, ona kayıt olun. 

Yorumlar

  1. İlk yorumu sen yap...

Yorum