Formula 1 Yenileniyor!

Motor sporları alanında dünyanın en popüler ve önde gelen organizasyonlarından olan Formula 1 yeni ufuklara yelken açmaya hazırlanıyor. Son günlerde yaşanan gelişmeler ile birlikte Formula 1 yarışının 2021 yılından itibaren hem kural hem de araç bakımından yeni konsepte geçeceği kesinleşti. FIA ve Formula 1 yönetimleri tarafından ortaklaşa yürütülen projede son aşamaya gelindiği belirtilirken yeni dönemde kullanılacak olan F1 konsept araçlarının tasarımı da resmi olarak açıklandı. Peki yenilenen tasarım ile birlikte gelen avantajlar neler? Bu yazıda yüzeysel olarak 2021 konsepti araçların tasarım özelliklerine değineceğiz.

Daha Çok Mücadele

Yapılan açıklamalara göre yenilenen konsept tasarımlarında öncelik izleyicilere ve yarış pilotlarına daha keyifli ve daha eşit şartlarda mücadele imkanına verilmiş. Güncel F1 araçlarının tasarım açısından birebir mücadelelerde son derece yetersiz kaldığı belirtilirken, araçların aerodinamik tasarımının yarattığı etkiler sonucunda birbiriyle mücadele eden araçlar arasında geride olan araçların gücünün %50 oranında azaldığı bilimsel verilerle kanıtlanmış durumda. Bu durumun aynı zamanda yarış esnasında kullanılan lastiklerin ömrünü ciddi şekilde etkilediği de bir gerçek. Yeni tasarlanan 2021 konsepti ile bu durumu çözmek için çaba sarf eden tasarımcılar bu güç kaybını azaltmak için ellerinden geleni yapacaklarını belirtiyor.

Açık Lastik Konsepti

Formula 1 denince akla gelen şey tabii ki açık lastikler. Bu zamana kadar oluşturulan F1 aracı tasarımlarında bu lastiklere herhangi bir parça ya da kapak eklendiğini görmemiştik. Ancak 2021 konsepti ile bu gelenek değişecek gibi görünüyor. Yeni konsept ile birlikte lastik bölgesindeki aerodinamik avantajı arttırmak adına eklenen parça sayesinde aracın lastiklerinin etrafındaki hava akışının düzenli hale getirilerek etkisini arttırması hedefleniyor. Eski araçlarda bu bölgedeki hava akışının yeterli akıcılıkta olmaması aracın performansını negatif yönde etkilediğinden böyle bir karar alındığı biliniyor.

Kontrolsüz Güce Son

Zaman içerisinde geliştirilen Formula 1 araçları genelde hız konusunda bir öncekinden daha iyi olmuştur. Güncel olarak kullanılan araçlarda bu seviye tepe noktaya çıkmış ve sürücüler daha önceki hız rekorlarını kırmaya başlamışlardı. Ancak 2021 konsepti ile birlikte bu durum aksi yönde değişecek gibi görünüyor. 2021 konseptinin özellikleri bakımından güncel tasarımdan daha yavaş bir F1 aracı olacağı yetkililer tarafından açıklandı. Güncel versiyonun hız limitlerinin yeni versiyon ile daha da arttırılması sürücülerin güvenliğini tehdit edeceğinden dolayı böyle bir karar alındığı belirtilirken, buna ek olarak yere basma gücünün eski versiyondan az olması da bir başka sebep olarak görülüyor. Son zamanlarda pistlerde yaşanan bazı kazalar da bu kararın sektörün güvenliğini arttırmak açısından faydalı olabileceğini söyler nitelikte.

Yorumlar

  1. İlk yorumu sen yap...

Yorum