Aracınızın Aylık Yakıt Masrafı Ne Kadar?

Aracınıza her ay çeşitli alanlarda masraf yapmanız gerekir. Ancak bu masraflar arasında belki de en çok dikkat çekeni aylık yakıt maliyeti olabilir. Her sürücü aracının aylık tükettiği yakıta dikkat etmek ister. Böylece aracı hakkında bazı temel bilgileri edinerek aylık bütçe planlamasını buna göre hazırlayabilir. Bu yazımızda “Aracımın Aylık Yakıt Maliyeti Ne Kadar?”, “Aracımın Aylık Tükettiği Yakıtı Nasıl Takip Edebilirim?” gibi aklınızda oluşan sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Aylık Yakıt Takibi Nasıl Yapılır?

Aslına bakarsanız insanlar günümüzde yakıt takibi yapmak için birçok farklı uygulama kullanıyor. Ancak çoğu insan bu uygulamaları kullanırken aynı zamanda içten içe ufak bir şüphe duymaya da devam ediyor. Acaba bu veriler doğru mu? Bu nedenle uygulama kullanımı her ne kadar pratik bir hesaplama şekli olsa da biz sizlere en garanti metodu kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Yani basit matematik! Öncelikle ilk adım olarak aracınızın deposu tam anlamıyla boşalınca bir akaryakıt istasyonuna girin. Yakıt alırken aracınızın yol bilgisayarında size gösterdiği kilometreyi ve ne kadarlık bir yakıt aldığınızı bir kenara not alın. Daha sonra normal kullanımınıza devam ederken bir kez daha benzin lambası yandığında tekrar akaryakıt istasyonuna gidin. İlk yakıt alımınızda gördüğünüz kilometre ile ikinci yakıt alımındaki kilometre miktarını karşılaştırın. Aradaki fark kadar yolu ödediğiniz yakıt miktarı ile gittiğiniz ortaya çıkacak. Böylece aracınızın kilometrede kaç kuruş yaktığını öğrenebilirsiniz. Daha sonra bu metodu aylık yakıt masrafınızı hesaplamak için kullanmak adına o ay kaç kez yakıt aldıysanız, ödediğiniz ücretleri toplayarak bulabilirsiniz. Ancak aylık yakıt masrafınız aracınızı kullanım tarzınıza göre değişiklik gösterebilir. Örneğin mart ayında hesapladığınız bir masraf sonraki ayı tutmayabilir. Çünkü o ayda aracınızı daha agresif bir şekilde kullanarak normalde olduğundan daha çok yakıt tüketimine sebep olmuş olabilirsiniz.

Neden Aylık Yakıt Takibi Yapmalıyım?

Aylık yakıt takibi yapmak aslında oldukça faydalı bir aktivite olsa da çoğu sürücü bu tarz ince detaylarla uğraşmak istemediğinden dolayı bu aktiviteyi göz ardı ediyor. Bunun sonucunda aşırı yakıt tüketimi, teknik sorunlar ve yakıt fiyatları gibi bazı teknik konuları fark etme konusunda gecikiyorlar. Ancak düzenli olarak yakıt takibi yapmaları durumunda birçok konu hakkında detaylı bilgi sahibi olabiliyorlar. Örneğin aracının yakıt takibi düzenli olarak her ay yapan bir sürücü aşırı yakıt tüketimini engelleyebilir. Her ay aracından aldığı verileri karşılaştırarak sürüş tarzını değiştirir. Böylece cüzdanından çıkacak gereksiz ekstra parayı cüzdanında tutabilir. Buna ek olarak, sürücü yaptığı takipler sayesinde aracının yakıt sistemi ile alakalı herhangi bir teknik sorun olup olmadığını gözlemleyebilir. Böylece bu sorunları büyümeden en başında ortadan kaldırabilir. Böylece sürücü ciddi anlamda aylık tasarruf sağlayabilir.

Yorumlar

  1. İlk yorumu sen yap...

Yorum