Yeni Başlayanlar İçin Trafik

Trafiğe ilk çıktığınız an şüphesiz ki hayatınızdaki en önemli ve en heyecanlı anlardan bir tanesi. Ehliyetinizi yeni almış biri olarak hızlıca akmakta olan bu düzene nasıl dahil olabileceğinizi düşünüyorsunuz. Herkes sizden tecrübeli ve daha pratik hareket ediyor gibi gözüküyor. Ancak işin aslı, gerçekler hiç de sizin düşündüğünüz gibi değil. Her yıl yüzlerce insan ehliyet alarak trafik denen bu kalabalık dünyanın içine dahil oluyor. Sizin gibi yüzlerce insan aynı düşünce yapısı ile aynı heyecanı yaşıyor. Bu heyecanı çözmenin oldukça basit bazı püf noktaları var. “Yeni Başlayanlar İçin Trafik” yazısında sizlere bu püf noktaların neler olduğunu anlatacağız.

1.) Özgüven

Öncelikle her şeyin başı özgüven. Bu sebeple kendinize güvenin. Kesinlikle trafiğe çıkmaktan korkmayın. Dikkatli olduğunuz ve kurallara uyduğunuz sürece her şey yolunda gidecektir. Bu yüzden kendinize güvenin ve korkmadan, aldığınız eğitimi hatırlayarak kendinizi trafiğin akışına bırakın.

2.) Trafik Bilgisi

Sürücü kursunda sizlere öğretilen bazı konular özellikle trafiğe uyum sağlamak açısından oldukça önemlidir. Bu konulardan en önemlisi trafik işaretleri hakkında bilgi sahibi olmaktır. Bir sürücü olarak güvenliğiniz için oluşacak temelde en önemli yapıtaşı trafik işaretlerini okuyabilmektir. Trafik işaretlerini tam olarak öğrenmeniz ve bunu etkili bir şekilde sürüş tarzınıza uygulayabilmeniz hem sizin hem de trafikteki diğer sürücülerin trafik güvenliğini sağlayacaktır.

3.) Şanzıman Tercihi

Satın alacağınız aracın özellikleri belki de ilerleyen zamanlarda sürüş tarzınızı oluşturacak önemli bir etken olarak dikkat çekiyor. Bu noktada devreye seçeceğiniz aracın şanzıman özellikleri giriyor. Manuel ya da Otomatik Şanzıman türleri arasından size en uygun olanı seçmeniz çok önemli. Manuel Şanzıman yeni başlayanlar için biraz zorlayıcı olsa da alışıldığında oldukça pratik ve kullanımınızı geliştirebilir. Otomatik Şanzıman ise tüm kontrolün araçta olduğu, araç kullanmaya yeni başlayanlar için oldukça kolay ve ilk izlenimi pozitif yönde etkileyecek bir şanzıman türü.

4.) Emniyet Kemeri

Bir kaza esnasında hayatınızı kurtaracak en önemli parça emniyet kemeridir. Maalesef çoğu insan bu konunun önemini hala kavrayamamakta. Bunun sonucunda yaşanan kazaların bazılarında bu sebeple insanlar zarar görmekte. Son zamanlarda ülkemizde yapılan çeşitli çalışmalar ile bu konuda insanlara bilinç aşılanmaya çalışılmakta. Emniyet kemeri kullanmak ülkemizde yasal bir yükümlülük. Bu sebeple araç sürmeye başladığınızda yapmanız gereken ilk şey emniyet kemeri takma alışkanlığı edinmek olmalıdır.

5.) Aynalar

Aracınızda üç adet ayna bulunmaktadır. Bu sayı araç türlerine göre çeşitlilik gösterse de temelde dikkat etmemiz gereken üç ana ayna bulunur. Bunlar sağ ve sol aynalar ile birlikte araç içerisinde bulunan orta aynadır. Bu aynalar sizin aracın her bölgesine hâkim olmanızı sağlar. Bu sayede etrafınızda bulunan araçların size göre bulundukları konumu göz önünde bulundurarak manevra yapabilirsiniz. Böylece çevrenizdeki araçlara ya da kendi aracınıza hasar vermeden trafikte hareket edebilirsiniz.

6.) Yayalar

Listemizin belki de en önemli maddesi. Yayaların haklarına saygı gösterin. Son yıllarda devlet tarafından yeni yasalar ile koruma altına alınan yaya hakları oldukça önemli. Yaya geçitlerinden geçmekte olan yayalara durup yol vermek artık Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Türkiye Cumhuriyeti’nde de bir zorunluluk haline geldi. Bunun dışında seyir halindeyken aniden yola çıkabilecek yayalara karşı her zaman tetikte olmanız gerekli. Böylece istenmeyen yaralanmaların ya da can kayıplarının önüne geçebilirsiniz.

7.) Akaryakıt Türü

Son olarak listemizin belki de en komik ama en çok dikkat edilmesi gereken maddelerinden biri. Aracınızın hangi akaryakıt türü ile çalıştığını öğrenin. Bunu bilmeyen insanlar farklı yakıt türleri kullanarak araçlarına ciddi zararlar verebiliyor. Dizel yakıt kullanan bir araca kurşunsuz benzin doldurmayın. Yakıt istasyonundaki pompacılar bu konuya dikkat edeceklerdir. Ancak ufak dikkatsizlikler büyük hasarlara yol açabilir.

Yorumlar

  1. İlk yorumu sen yap...

Yorum