Kampana mı Disk mi?

Yüksek performansa sahip hızlı, güçlü ve rekabetçi bir araca sahip olabilirsiniz. Çoğu sürücü odak noktasını az önce belirttiğimiz kriterlere göre ayarlarken önemli bir detayı arka plana atıyor. Sahip oldukları aracın nasıl yavaşlayacağını! Günümüzde otomobiller yüksek performanslı motorlar ve modifikasyonlar sayesinde kontrol edilmesi güç derecede yüksek limitlere ulaşabiliyorlar. Bu noktada devreye fren sistemi girerek kontrolü ele alıyor ve aracın kademeli olarak yavaşlamasını sağlıyor. Peki en verimli fren sistemi hangisi? Kampana mı yoksa disk mi? Bu ufak rehber ile iki sistem arasındaki farklara göz atacağız.

 

  • Disk fren sistemleri delikli yapısı ve dış yüzeyinin temiz hava ile temas halinde olmasından dolayı kampana frenlere göre çok daha hızlı soğuma özelliğine sahiptir.

 

  • Kampanalı frenler disk frenlere göre çok daha çabuk bir şekilde ısınıp çok daha uzun sürede soğuma özelliğine sahip.

 

  • Disk frenler bakım maliyeti bakımından kampanalı frenlere göre çok daha ucuz ve etkili ömre sahiptir. Buna ek olarak harcanan iş gücü çok daha düşüktür.

 

  • Kampana sisteminin aksine disk fren sistemlerinde etkin bir servo mekanizması çalışması olmadığından yüksek seviyelerde herhangi bir tutukluk ya da kapma yaşamazlar. Kampanalı frenlerde ise bu durum görülebilmektedir.

 

  • Diskli fren sistemlerinde kampanaya göre fren pedalına daha yüksek bir kuvvet uygulamanız gerekir.

 

  • Son olarak disk fren sistemlerinde oluşan yüksek maliyet nedeniyle el freni mekanizmalarının yerleşimi kampanalı sistemlerde daha ucuza gerçekleştirilebilir.

Yorumlar

  1. İlk yorumu sen yap...

Yorum