Mercedes'in Son Harikası: AMG One

Mercedes-Benz otomotiv dünyasının mihenk taşı markalarından bir tanesi olarak sürekli göz önünde bulunuyor. Bu durum günümüz dünyasının her geçen gün yenilenen teknik kapasitesi ve insanoğlunun hayal gücünün sınırsızlığı ile birleşince ortaya bazen alışılmadık sonuçlar çıkabiliyor. Bahsettiğimiz birleşimin bir sonucu olarak doğan Mercedes AMG One, Mercedes’in performans departmanı AMG tarafından oluşturulan bir hiper araba projesi. Son yıllarda Bugatti gibi markalardan bazı yeni hiper araba hamleleri görsek de Mercedes bir süredir sessizliğini koruyan bir markaydı. Ancak, AMG One ile bu sessizlik oldukça ciddi bir meydan okuma ile bozulacak gibi görünüyor. İşte karşınızda; Mercedes AMG One!

 

Projenin Vizyonu

İlk olarak 2017 yılında düzenlenen Frankfurt Otomobil Fuarı’nda kamuoyuna tanıtılan AMG One projesi motor sporlarına dahil olan birçok markanın hayallerindeki hedefle yola çıkmıştı. Yarış araçlarının sahip olduğu üstün performansı yol araçlarına kusursuz bir şekilde aktarmak! Mercedes bu konuda en başarılı olduğu alanlardan birini ele alarak Formula 1 teknolojisini oluşturacağı yeni projeye en başarılı şekilde entegre etmeyi amaçlamış. 2017’den bu yana şahit olduğumuz somut gelişmelere bakılırsa emin adımlarla hedeflerine yürüdüklerini söyleyebiliriz. Özellikle Mercedes markasının projeye verdiği değer ve Lewis Hamilton gibi eşsiz bir pilotun projeye doğrudan katılım sağlaması oldukça önemli detaylar.

 

Tasarım

Otomobilin tasarımı Gordon Wagener ve Hartmut Sinkwitz gibi iki önemli isim tarafından oluşturuldu. Özellikle dış gövdenin tasarım detayları aracın performansı ve iç yüzü hakkında önemli bilgiler sağlıyor. Genel olarak standart bir arabadan önemli ölçüde farkı olmasa da arka kısımda bulunan kuyruk başta olmak üzere birçok detay aerodinamik açıdan önemli. Yani tasarımın gösterişten çok aerodinamik verimlilik üzerine oluşturulduğunu söyleyebiliriz.

Yukarıda bahsettiğimiz detaylardan bazıları Formula 1’den esintiler sunarken performansı üst noktalara çekmek için ideal modifikasyonlar gibi görünüyor. İlk olarak aracın arka kısmında bulunan ve en dikkat çekici bölümlerden biri olan kuyruk uzantısı önemli bir detay. Bu uzun ve keskin kuyruk parçası aracın yol tutuşunu arttırırken aynı zamanda virajlardaki performansını en üst seviyeye çıkarıyor. Bu parça ile bütünleşmiş bir tasarıma sahip olan tavan bölümündeki hava girişi ise arka kısımda konumlandırılmış motorun soğutulmasına yardımcı oluyor.

Ön kısımda bulunan dinamik kanatçık seti ise otomobilin üzerindeki hava akışının düzenlenmesinde rol oynayarak aracın basma kuvvetine doğrudan etki edip yol tutuşuna katkıda bulunuyor. Aynı şeyi kaput üzerindeki keskin aerodinamik detaylar için de söyleyebiliriz. Son olarak arka bölümdeki dinamik spoiler aracın hızı ve hava akışına göre otomatik şekilde konumlanarak performansa olumlu yönde katkı sağlıyor.

Yukarıda bahsettiğimiz aerodinamik detayların yanı sıra otomobilin oldukça şık göründüğünü söyleyebiliriz. Ön kısımdaki yatay LED farlar aracın genel karakterini bozmadan uyumlu bir estetik konsept oluştururken Kelebek Kapılar (Butterfly Doors) olarak da bilinen kapı tasarımı aracın lüks köklerinden izler taşıyor. İç tasarıma bakacak olursak, gösterişten uzak sade ve fonksiyonel bir kabin düzeni görüyoruz. Bu durum otomobilin her ne kadar yol otomobili olsa da yarış köklerinden kopmaması olarak algılanabilir.

 

Teknik Detaylar

Otomobil teknik açıdan pek çok yeniliği bünyesinde barındırıyor ve ekibin en önemli amacı olan Formula 1 teknolojisini yollara taşıma amacını başarıyla gerçekleştirecek gibi görünüyor. Bu noktada değineceğimiz ilk özellik güç kaynağı olabilir. Otomobilin kalbini Mercedes’e ait W07 F1 modelinde bulunan ve AMG One projesi için modifiye edilen 1,6 litrelik bir V6 turbo şarjlı motor oluşturuyor. Emisyon ve devir değerlerini yol versiyonuna uygun hale getirmek için uygulanan kısıtlayıcı modifikasyonlar sonrası motor halen önemli ölçüde güç üretiyor. Motor için belirlenen yol ömrü ise 50.000 km. Kimilerine göre bu rakam az gibi görünse de sadece 274 adet üretilecek ve 2,7 milyon dolar fiyat etiketiyle satılan sınırlı sayıda bir otomobili sıradan bir günlük otomobil olarak kullanacak bir insan tanımıyoruz.

1,6 litrelik motora ek olarak AMG One dört adet elektrik motoruna sahip. Yani otomobil aynı zamanda hybrid ve elektrik enerjisinden de faydalanabiliyor. Bu motorlardan iki ön tarafta lastiklerin üzerinde iki tanesi de motorun üzerinde konumlandırılmış. 160 beygirlik bir güç üretme kapasitesine sahip ön motorlar ve 121 beygirlik arka motorlar benzinli motora oranla fazla güç üretemese de herhangi bir acil durumda veya opsiyonel olarak kısıtlı mesafede elektrikli sürüş imkânı sunuyor.

Aracın süspansiyon sistemine yakından baktığımızda ise Formula 1 araçlarından alınmış bir başka detay ön plana çıkıyor. Bu detay yarış araçlarından alışık olduğumuz Push-Rod süspansiyon teknolojisi. Otomobile eklenen bu süspansiyon yapısı aracın sportif performansını üst noktaya çekerek aracın ani ve sert yön değişikliklerinde bile gereğinden fazla savrulmasını engeller. Böylece AMG One, dengeli ve yol tutuşu yüksek bir otomobil haline gelir.

Mercedes AMG One’a genel olarak bakacak olursak yarı elektrikli ve yüksek performans sağlayan motor yapısı, aerodinamik açıdan kusursuz gövde tasarımı ve her hafta yarış pistine bakıldığında yollarda yaşamak isteyeceğiniz adrenalini size yasalara uygun şekilde sunabilen teknik altyapısı oldukça ilgi çekici. Tabii ki, otomobil herkesin ulaşabileceği bir hedef olmasa da Mercedes gibi bir markanın böyle bir araç yaratması otomotiv dünyasının gelişmesinde önemli bir etken. Son söz olarak şunu söyleyebiliriz ki; otomobilin teslimatına 2021 yılı içerisinde başlanacak ve şüphesiz ki ona sahip olanlar eşsiz bir tecrübe yaşayacaklar!

 

Yorumlar

  1. İlk yorumu sen yap...

Yorum