Sinemanın Yıldızları

Hepimizin bildiği gibi sinema endüstrisi dünya üzerindeki en büyük ve popüler alanlardan bir tanesi. Yıllar boyunca birçok ünlü bu endüstri içerisinde spot ışıklarının altında kendine yer buldu. Ancak bazı arabalar adeta onlardan çok daha ünlü hale geldi. Özellikle sahip oldukları ikonik tasarımlar ve filmlerdeki kullanılma şekilleri onları akıllarımıza adeta kazıdı. “Sinemanın Yıldızları” yazımızda bazı araçları kısaca hatırlayarak onların üzerimizde bıraktığı etkiye değineceğiz.

1.) Toyota Supra / Hızlı ve Öfkeli

2001 yılında Hızlı ve Öfkeli sinemalarda gösterime girdiğinde kimse bu denli sükse yapmasını beklemiyordu. Ancak filmdeki hızlı arabalar, güzel kızlar ve bolca aksiyon insanlara bambaşka bir dünyanın kapılarını araladı. Haliyle filmde bulunan bazı araçlar da ölümsüzleşti. Paul Walker’ın canlandırdığı Brian O’Connor karakterinin kullandığı 1994 model Toyota Supra Turbo gibi.

2.) Chevrolet Camaro / Transformers

Sırada hepimizin çok sevdiği bir karakter var. Tahmin edebileceğiniz gibi Bumblebee! Transformers serisinde Autobot’ların her birinin bir araca dönüştüğünü zaten biliyoruz. Ancak Bumblebee’nin hikayesi biraz daha farklı. İlk olarak paslı bir Chevy Camaro Z28 olarak tanıştığımız Bumblebee sonrasında kendini yenileyerek yepyeni bir Chevrolet Camaro’ya dönüşüyordu. Günümüzde halen alınan her Camaro’nun gövdesine bir Autobot simgesinin yapıştırılma sebebi işte tam olarak bu!

3.) Aston Martin DB11 / James Bond

Bir İngiliz ajanının kullanacağı araba ne olabilir ki? Tabii ki bir İngiliz klasiği olan Aston Martin! Daniel Craig’in hayat verdiği son James Bond’un tercihi de bu yönde oldu. Kendisi kullandığı Aston Martin DB11 ile ortalığı birbirine katarken biz kullandığı arabadan gözlerimizi alamadık. Gümüş rengi ve estetik tasarımı ile adeta bir başka başrol oyuncusu gibi filme farklı bir hava katıyor.

4.) Pontiac Firebird Trans-am / Kara Şimşek

Bir zamanların kült dizisinde Michael Knight’a her zaman eşlik eden KITT gönüllerimize taht kuran bir başka arabaydı. 1982 model bir Pontiac Firebird Trans-am’in modifiye edilmiş hali olan KITT dizinin popüler olduğu zamanlar sahip olduğu teknoloji ile dikkat çekiyordu. Yapay zekâsı ve sahip olduğu birçok donanım ile hepimizin hayallerini süsleyen bir arabaydı.

5.) Dodge Charger / Hızlı ve Öfkeli 1

Listemizde bir başka Hızlı ve Öfkeli aracı kendine yer bulmuş gibi görünüyor. 1970 model Charger R/T her homurdandığında daha fazla keyif almıştık. Hele ki filmin sonundaki yarış sahnesinde aracın geçirdiği kaza sanırım tüm sevenleri üzmüştür. Amerikan kasının ne olduğunu gösteren bu aracı filmde Vin Diesel’ın hayat verdiği Dominic Toretto kullanmaktaydı.

6.) DeLorean DMC-12 / Geleceğe Dönüş

En iyisini en sona sakladık! Doc Brown’un yaptığı o ünlü zaman makinesini kim unutabilir ki? Çekildiği döneme göre zamanının oldukça ilerisinde bir senaryoya sahip olan filmde kullanılan zaman makinesi 1982 model bir DeLorean DMC-12’nin üzerine inşa edilmişti. Aracı kullanarak zaman değiştirebilen Doc ve Marty birçok maceraya atılıyordu. Film için bu aracın seçilmesinin sebebi o dönem otomotiv endüstrisine göre fazla fütüristtik tasarımı olmalı.

Yorumlar

  1. İlk yorumu sen yap...

Yorum