Sıralı Otogaz LPG Sistemi Nedir?

Ülkemizde yakıt fiyatları bir hayli uçuk kaçık olunca, milletimizde bunun çözümü nedir diye merak ediyor tabi ki… Bunun çözümü sizinde bildiğiniz gibi LPG sistemlerinin aracınıza monte edilmesidir. Ancak birçok araç sahibi, LPG sistemi taktırdığı zaman aracında bir performans düşmesi ve ileriye dönük motorda arızalar çıkar mı diye kaygı içerisindeler. Aslında bu kaygıların biraz haklılık payı var. Her ne kadar LPG sistemlerinin performansı sadece kalkış anlarında düşürdüğüne dair iddialar varsa da, aslında durum çok daha vahimdir.

Sıralı otogaz sistemleri sorunu çözüyor mu?

Klasik LPG sistemlerinin sorun çıkarttığını bilen her firma, bu işi geliştirmek ve daha da teknolojik hale getirmek için sıralı sistemleri devreye soktular. Bu sistemlerin kullanımı daha kolay ve araç performansına olumsuz bir şekilde yansımaz. Sıralı enjeksiyonlu araçlar için ideal bir LPG sistemi olarak piyasadaki yerini almıştır.

Nelerden oluşuyor?

Sıralı sistemlerin en büyük özelliği, elektronik kontrol sistemine sahip olmasıdır. Bunun yanında basınç sensörü, gösterge, şamandıra ve dolum ağzı gibi kısımlara sahiptir. Sıralı sistemlerin ayarlarının hepsi, bilgisayar üzerinden araç sahibi tarafından da hızlı bir şekilde yapılabilir.

LPG Nasıl Çalışır?

Sistemin çalışma şekli şu şekildedir: Aracı benzinle çalıştırmaya başlarsınız. Daha sonra araç belli bir ısı seviyesine ulaştığında elektronik kontrol sistemi devreye girer. Sinyal göndermeye başlar. Böylece gaz sistemi aktif hale gelir. Yani buradaki avantajın şu olduğunu anlamak lazım. Bu işlemi karburatörlü sistemlerde araç sahibi kendisi yapar. Ama sıralı sistemlerde her şey bilgisayar devreleri tarafından gerçekleşir. Böylece herhangi bir gaz ayarı sorunlar filan söz konusu olmaz. Bunun yanı sıra bir diğer avantajı ise, gaz enjektörlerinin benzin sistemlerine benzemiş olmasıdır. Buda benzinden aldığınız performansın aynısı sıralı LPG sistemlerinden de almanızı sağlar.

Bu sistemi kullanacak olanların doğru bir marka seçmesi gerekir. Buda yetmedi, doğru bir servisten alacağınız hizmetle montajının yapılması söz konusu olmalıdır. Aksi halde bilgisayar devreleri yanabilir, aracınızın devrelerinin hepsi OFF olabilir. 

Yorumlar

  1. İlk yorumu sen yap...

Yorum