Doğru lastik hava basıncı nasıl yapılır-

Kaç bar kaç psi merak mı ediyorsunuz?

Aşağıda ki resime tıklayarak yeni Bar - Psi çevirici sayfamıza göz atabilirsiniz.

Lastik hava basıncı yakıt tüketiminizden başlayıp yoldaki güvenliğiniz, araba lastiği ömrü de dâhil belirleyici olan faktördür. Peki;

Lastik hava basıncı nasıl kontrol edilir?

Oto serviste bulunan hava kompresörünün basınç ölçerini kullanabilir, petrol istasyonlarında bulunan basınç ölçeri kullanabilirsiniz. Basınç ölçerle supaba bastırın ve gösterge ekranına bakın. Göstergedeki basınç değerini, lastik basınç tablosundan kendi aracınıza uygun olan değerle karşılaştırın. Duruma göre hava pompasını ayarlayarak lastiği şişirin veya havasını indirin. Dört lastiği de aynı lastik basıncında kullanın. Lastikte aşırı bir hava kaybı, basınç düşüklüğü fark ederseniz, Lastiğinizi kontrol etmeniz doğru olacaktır.

Uzun ömürlü olması için,

Lastiğinizin havasının doğru olmaması fazla ya da düşük olması lastik yanaklarındaki kauçuk üzerinde stres veya ezilme yarattığı için lastik ömrü kısalır. Doğru basınç ise üretici firmaların sunduğu lastik hava tablosu ile bulunabilir. Doğru değere geldikten bir sonraki öneri ise lastik rotasyonu denilen 10 000km-12 000 km’ de bir ön lastikleri arkaya, arka lastikleri ise öne takmak tavsiye edilir, bunun sebebi önden çekişli araçlar da lastiklerin her zaman daha fazla aşınmasıdır.

Tablodan değer okumak,

 

LASTİK EBADI

 

Normal yük

Tam yük

Ön

Arka

Ön

Arka

Bar

(psi)

Bar

(psi)

Bar

(psi)

Bar

(psi)

205/40 R17

2.2 (32)

1.8 (26)

2.4 (35)

2.8 (41)

 

Her imalatçının tablosu farklı olduğu için kullandıkları birimde farklı, bu yüzden örnek tablodaki Bar ve PSİ değerleri aslında en çok kafa karıştıran değerler oluyor yani 1 bar kaç psi dir diye sorarsak , 1 bar = 14.50326 psi dir. Ve de ; 1 psi = 0.06895 bar dır. Birbirine birim çevirici yoluyla çevirebilirsiniz. Apple store ve android markette bolca uygulama var.

 

Tablodan Lastik ebadı nasıl okunur?

205 rakamı milimetre cinsinden lastiğin iki yanağı arasındaki mesafedir, R17 rakamı ise inç cinsinden lastiğin çapını işaret eder.

 

Lastik ebadı ve yakıt tüketimi

Lastik ebadını arttırmak yakıt tüketimini arttırır mı? Kesinlikle arttırır, çünkü lastik ebadı arttıkça lastiklerin yere değme alanı artacak ve buda daha fazla sürtünme demek, yol tutuşu ve viraj alma kabiliyeti de bundan dolayı artar fakat, lastik ebadını arttırmak yakıt tüketimini arttırır.

Lastikleri saklamak

Lastikler nasıl saklanmalı? Yaz lastikleri nasıl saklanmalı? Kış lastikleri nasıl saklanmalı? Aslında bütün soruların cevapları birbirine benzer, çünkü özellikleri farklı olsa da tüm lastiklerin ham maddesi kauçuk. Bu yüzden sakladığınız lastikleri doğrudan güneş ışığına maruz kalmayan kuru, 10 derecenin altına inmeyen bir ortamda saklamak  ve lastik hamuruna zarar verecek kimyasallar, çözücülerden uzak tutmak gerek. Saklama durumunda farkı yaratan ise jantlı iken saklama ve jantsız iken saklamaktır.

Lastik jantsız iken, lastikleriniz yazlık yada kışlık olması fark etmez ; üst üste yığmamalı, asmamalı, dik şekilde yan yana koyarak ve 4 5 haftada bir çevirerek (çevirmedi) muhafaza edilmesi gerekir. Aksi takdirde lastiklerinizde şekilsel bozukluk meydana gelebilir.

 Lastik jantlı iken ise yine kışlık yada yazlık olması fark etmiyor ; lastikleri yan yana dik şekilde saklamamalı, asarak veya üst üste koyarak muhafaza edilmesi gerekir.

 

Yorumlar

  1. İlk yorumu sen yap...

Yorum