Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır

Yakıt Tasarrufu İçin Tavsiyeler!

Devrin tasarruf devri olduğu herkesçe söylenen bir şeydir. Ama gerçektende tasarruf konusuna uyan kişiler oldukça azdır. Herkes tasarruf etmek gerektiğini söyler ama bunu icraata dökemez. Bu bilgi eksikliğinden kaynaklanıyor. Bizde bu yüzden yakıt tasarrufu üzerine bir yazı kaleme aldık. Yazı sayesinde yakıt tasarrufu konusunda önemli bilgiler elde edeceksiniz.

Kurallara uyun!

Trafik kurallarına uymak her zaman kazandırır. Hız yapmamak ve ani manevralardan kaçınmak, aracın bakımını düzgün bir şekilde yaptırmak yakıttan yüzde 30 tasarruf etmeniz anlamına geliyor. Tabiri caizse sürücülerin agresif şekilde araçlarını kullanmaktan kaçınmaları gerekir. 40 km’den 80 km’ye biranda çıkmak yakıtınızın daha çabuk tükenmesi anlamına gelecek. Hızlı kalkma ve aniden durma gibi eylemlerinde yakıt tasarrufunu olumsuz şekilde etkilediğini eklememiz gerekir.

Lastikleri kontrol edin

Lastik havası da önemi bir tasarruf nedenidir. Eğer lastikler çok fazla sönük veya tam tersi bir durum söz konusuysa, yakıttan tasarruf etmek mümkün değildir. Aynı zamanda klimaların yanlış kullanılması, motorun bakımının yapılmaması, araçta çok faza yük taşınması gibi etkenlerde tasarrufu olumsuz yönde etkiliyor.

Eğer trafik güvenliyse aracı en yüksek vitesle kullanmak gerekir. Düşük viteslerde araç kullanmak motorun zorlanmasına sebep olur. Buda yakıt tasarrufunun olumsuz bir şekilde etkilenmesi anlamına geliyor. Durduğunuz zamanda kontağı kapatmanız kalkarken daha az yakıt harcamanıza neden olur. Ancak bunu İstanbul gibi şehir trafiğinde uygulamak oldukça zordur.

Son olarak yazdıklarımızı özetlemek gerekirse, aracınızda gerekmedikçe yük taşımayın veya bulundurmayın. Mutlaka motor bakımına önem verin. Yüksek viteste aracınızı kullanın. Ani fren, hız veya manevradan kaçınmaya çalışın. Kurallara uyun ve gaza çok fazla yüklenmeyin. Agresif sürücülerin araçlarında tasarruf yapabilmeleri mümkün değildir. Bu nedenle kesinlikle rahat bir sürücü olun. Tüm bunlara dikkat ettiğiniz takdirde yüzde 30’a varan yakıt tasarrufu yapabilmeniz mümkündür. Özellikle tasarruf benzinli araçlar için çok önemli. Cebinizin daha fazla zarar görmesini istemiyorsanız şimdi tasarruf tedbirlerine uymanız gerekir. Bunu asla ertelemeyin.

 

Yorumlar

  1. İlk yorumu sen yap...

Yorum