Araba Yarışı

Arabalar ilk çıktıkları zamandan beri insanoğlu tarafından ilgiyle takibe alınmıştır. Her ne kadar ilk çıktıkları zamandan model olarak birbirlerinden farksız olmasalar da, zamanla lüks, spor ve ticari gibi sınıflara ayrılarak çok farklı modeller ve markalar ortaya çıktı. Kuşkusuz insanların arabaya olan ilgisi, birden fazla markanın birçok model üreterek bunları dünya çapında pazarlayabilmesini sağladı. Her sene de bu döngü devam ediyor.

Tablonun bu şekilde olmasını sağlayan önemli bir neden de araba yarışlarıdır. Bu yarışlar sayesinde insanların ilgisi arabaya çekildi. İlk araba yarışının da maksadı buydu. İnsanların daha çok arabaya olan tutkusunu arttırmak. Fransa da 21 arabayla gerçekleşen yarışın tarihi ise 1894… Bu yarışı organize eden ise bir otomobil markası veya dergisi değil. Magazin dergisi!

Efsane ralli yarışları

Fransa’da gerçekleşen yarışlardan sonra otomobil yarışlarının kurumsal bir hal alması sağlandı. Uluslar arası otomobil yarış kurumları doğdu. Ralli yarışları da bu kurumların ortaya çıkardığı bir yarıştı. Trafiğe açık yolda veya trafiğe kapalı yolda arabaların belirlenen güzergahları geçmesine dayanıyor. Tabi bunun en erken sürede tamamlanması söz konusu. Güzergahta bulunan keskin dönüşler, toprak yollar gibi engelleyici unsurlarda rallicilerin yeteneklerini konuşturmasına dayanıyor. Bugün en çok bilinen otomobil yarışlarından birisi sanıyorum ralli… Dünyaca ünlü ralli şampiyonu olan Mehmet Sofuoğlu’na saygılarımızı sunalım.

Off-road yarışları

Belki de otomobil tutkunlarının en çok izlediği yarışmalardan birisi de budur. Doğayla mücadeleye dayanan mükemmel bir yarış konseptini ifade ediyor. 4 çekerli araçların kapışmasından meydana geliyor. Doğada gerçekleşen yarışlardaki parkurlar  normal bir arabanın aşabileceği engeller değil zaten. Bu yarışlar için üretilmiş olan araçlar bile bazen engellere takılıp kalıyor ve ters dönebiliyor.

Son olarak da bahsetmeden konuyu kapatamayacağımız araba yarışlarından söz edelim. Her ne kadar dışarıda görmeye alışmadığımız araba sınıfından olan Formulaların yarışını ifade etmiş olsa da, Formula 1 ve Formula G gibi yarışları herkes otomobil yarışları sınıfında değerlendirir. Her sene düzenlenen bu yarışlar birçok kişiyi ekrana kilitliyor.

 

Yorumlar

  1. İlk yorumu sen yap...

Yorum