Volvo'dan Yenilikler Peşpeşe

VOLVO’DAN YENİ BİR TASARIM

Volvo’dan Otonom Sürüş Özelliği Sunan Yeni Konsept, sürücüsüz kullanım özelliğiyle tüm dünyanın dikkatini çekti. Kullanıcıların ilgi ve isteklerini ön planda tutan Volvo Cars, otonom sürüşle ilgili yıllardır süregelen araştırmalar sonucu Concept 26’yı üretti.  Concept 26 adını, dünya ortalamasına göre, sürücülerin gün içinde yolda geçen zamanı olan 26 dk’dan alıyor. Concept 26, sürücünün yorulması halinde, sürüşü devralarak dinlenme ve zamandan tasarruf sağlıyor. Sürücü, aracı otonom sisteme devrettikten sonra, bu süreyi ister arkasına yaslanıp dinlenerek, isterse müzik ve video ile değerlendirebiliyor.

        

Concept 26 adlı araçta, sürücü, sürüşü otomobile devretmek istediği an, direksiyon içeri çekiliyor ve koltuklar arkaya yatıyor. Ön konsolda büyük bir ekran belirerek sürücüye rahatlık sağlanması amaçlanıyor. Volvo Cars’ın yürüttüğü “Drive Me” adlı araştırma projesi ile 2017’de İsveç’te gerçek otonom filosonun dolaşmasını sağlamayı hedefliyor. Volvo Cars, otonom araçların güvenliği konusunda tüm sorumluluğu üstleniyor. Volvo’dan Otonom Sürüş Özelliği Sunan Yeni Konsept, en önemlisizamandan tasarruf sağlıyor. Sürücü, aracı otopark girişinde bırakıyor, işi bittikten sonra geliyor ve otopark girişinden aracını teslim alıyor.

                                                        

Volvo’dan Otonom Sürüş Özelliği Sunan Yeni Konsept, Vehide 2 Infrastructure Teknolojisi ( yol alt yapısındaki vericiler) hizmet kullanılabilir olduğunda, sürücüyü bilgilendiriyor. Sürücü, otonom park özelliğini etkinleştirmek için sadece, cep telefonundan bir uygulamayı kullanıyor. Araç, ücretsiz park yeri belirleyip, park yerine ulaşmak için sensörleri kullanıyor. Otomobil; trafiğin akışına göre hareket edebiliyor, yayaları ve diğer nesneleri algılayabiliyor. Otomatik fren sistemi, aracı daha da güvenli hale getiriyor. Bir diğer özellikse, aracın otonom özelliği olmayan araçların bulunduğu ortamlarda da güvenle hareket etmesi.

        

Volvo yıllardır yürüttüğü projeler sonunda kendi farklılığını ve kendi teknolojisini ortaya koyuyor.

 

Yeni S90'a Çok Az Kaldı

Ocak ayında düzenlenecek Detroit Otomobil Fuarı'nda görücüye çıkacak olan Volvo'nun yeni sedan aracı S90'ın ilk fotoğraflarını geçtiğimiz günlerde Volvo'nun kendisi paylaşması piyasada büyük bir heyecan yarattı. Volvo'nun şu ana kadar piyasaya sunduğu en iyi sedan olacağı öngörülen, S80 sedan yerine geçecek olan otomobil, BMW-5 serisi ve Mercedes E Sınıfı gibi araçlarla rekabete girecek. S90'ın gelişim sürecinde Volvo'nun yapmaya çalıştığı şey otomobilin bütünü oluşturan diğer parçalarıyla birlikte esnek hareket edebilmesi ve bunu birçok modelde kullanarak maliyeti düşürmesi oldu. Volvo'nun sahip olduğu motorların sektörün en iyilerinden biri olduğu düşünülürse yapmaya çalıştıkları şeyin çok da yanlış olmadığı görünüyor. S90'nın önümüzdeki sonbaharda 2017 modeli olarak satışa çıkması bekleniyor. S90 tanıtımının yapılmasının ardından ise sırada İsveçli firmanın V90 vagon modeli var. Detroit Otomobil Fuarı 11 Ocak tarihinde açılışı yapacak.

  

Microsoft ile işbirliği

Volvo yeni sedan modeli S90 için Microsoft ile işbirliği yaptı ve otomobilin dizaynında Microsoft HoloLens sistemi kullanıldı. Bu dizaynın demosu şirketin ana merkezi Redmond'da yapıldı. Şirketin baş yöneticilerinden Scott Erickson şirketlerinin Volvo ile yaptığı işbirliğinden oldukça mutlu olduğunu belirtti. Volvo'nun 2020 yılına kadar 0 ölümcül yaralanma hedefli arabalarını gerçeğe dönüştürme yolunda Microsoft teknolojilerinden önümüzdeki yıllarda da yararlanması bekleniyor. İkili arasındaki bu işbirliğinin otomobil sektöründeki diğer firmalara da öncü olabileceği ve bu tür işbirliklerinin artabileceği de gelen haberler arasında yer alıyor.

 

İlk izlenimler

Detaylar henüz çok kısıtlı olsa da S90'ın ilk fotoğrafları incelendiğinde, özellikle stop lambalarının S80'e oranla çok daha ince olduğu görülüyor. Ayrıca ön far sisteminde de XC90 modelinde olduğu gibi "Thor's Hammer" isimli dizayn kullanılmışa benziyor.

 

Volvo yeni coupe gövdeli modeller üretebilir 

İsveç’in ünlü otomobil firması Volvo  5 kasımda ABD patent ve tescil ofisine  C40 ve C60 isimlerinin tescili için başvuru gerçekleştirdi. Akıllara ise markanın 2013 yılında tanıttığı Concept Coupe’yi getirdi. Otomobil kulislerinde ise  bu isimlerle  Volvo’nun yeni coupe modeller üretebileceği iddiası hızla yayıldı.

 

Marka yetkililerinin daha önce yaptığı açıklamalarda daha yüksek satış  hacmi için coupe modeline yöneldiklerini belirtmekte fayda var. Yeni coupe modellerinin Drive-E motorlarının birkaç farklı versiyonuna sahip olacak. Sahip olacağı  228 bg güç ve 470 Nm tork üreten D5 çift turbo dizel ile 193 bg güç ve 400 Nm tork üreten ve 5 lt/100km’lik ortalama yakıt tüketimine sahip olan D4 turbo dizel motor dizel motor seçenekleri ile , 325 bg’lik T6 ile 257 bg’lik T5 motorlar benzinli seçeneklerinin oluşturacağı iddia edilmekte. Daha önce Volco ceo’su Derek Crabb  tarafından yapılan açıklamalarda yeni bir 3 silindirli motorun 2020 de üretimine başlanacağını ifade etmişti bu motorların da yeni coupe modellerinde kullanılması olası. Ceonun yaptığı açıklamalarda ilk motorun benzinli olacağı bilgisini aktardı. Crabb yaptığı açıklamalarda  İskandinav üreticinin üç silindirli motorların yanı sıra Drive-E dört silindirli motorların da özellikle ürettiği gücün her iki yılda bir elden geçirileceğini de belirtmişti. Bu yeni modellerin Volvo’nun tescil hamlesinden sonra C40 ve C60 modellerinde kullanabileceği otomobil kulislerinden gelen diğer iddialar arasında. Volvo yeni coupe modeller üretebilir iddiası Volvo severler arasında ayrıca heyecan yarattı.

 

İddialar arasında çevreci SUV araçlarının da Coupe gövdeli olarak üretilebileceği belirtilmekte.Volvo yetkilileri tescil için herhangi bir açıklama yapmazken konu hakkında gelecek haftalarda Volvo CEO’su tarafından açıklama bekleniyor. Volvo severlerin heyecanla beklediği açıklama ise  Volvo yeni coupe modeller üretebilir yönünde

 

               

 

 

 

 

Yorumlar

  1. İlk yorumu sen yap...

Yorum