Aracınızla Kışa Hazırlık

Aracınızı kışa hazırlama rehberi; Hava şartlarından da gördüğü gibi kış geldi, evlerimizi ve kendimizi nasıl kışa hazırlıyorsak araçlarımızı da en iyi şekilde kışa hazırlamalıyız. Kışa aracımızı nasıl hazırlarız; aracınıza en başta, kış lastiklerini taktırmaktan başlayabilirsiniz.

 

Kış lastiklerinizi taktırın, kış lastikleri özel sırt tasarımı sayesinde daha güçlü ve kısa fren mesafesi sağlayarak hayatınızı kurtarır. Aracınızın rutin kontrollerini yaptırın ve aracınızda bir sorun olmadığından emin olun. Akü kontrollerinizi yaptırın. Antifriz, kışın araçların soğutma sisteminin donmasını önler. Soğuk ve yağışlı havalardan dolayı sileceklerinizin bakımını ve gerekirse değiştirilmesi önemlidir. Aracınızın sürüş problemlerini gözden geçirin ve bagajınızda mutlaka her zaman ilk yardım çantası bulundurun.

Aracınızı kışa hazırlama rehberi; Aracınızı kullanırken, kış koşullarını dikkate alarak kullanın, takip mesafeleri, hız düşürme gibi olanaklara dikkat edin, zira ani hızdan savrulmalara sebep olabilirsiniz. Kesinlikle kış öncesi, lastik, motor, silecek, akü, lastik basınç ve diş derinliği kontrollerini yıpranma ve hasar durumundan güvenlik ve yakıt tüketimi bakımından önemli olduğu vurgulanmıştır ve aracınız için antifriz motor soğutma suyunun da sık sık kontrol edilmesi gerekir.

 

Aracınızı kışa hazırlama rehberi; Lastik diş derinliğinin 1,6 milimetreden az olmasına dikkat edilmelidir. Aşınmış lastikler buzlu yollarda daha büyük tehlikeler oluşturur. Basınç kontrolü lastik soğukken ve üreticinin verdiği ortam şartlarında yapılmalıdır. Sıfır derecenin altındaki sıcaklılarda, sileceklerin donarak cama yapışmaması için geceden kaldırılması ve cam suyunun donmaması için de özel cam suları kullanılması önerilir. Ömrünü doldurmaya yakın olan aküleri kış başlangıcında değiştirmelisiniz zaten soğuk havalarda akülerin performansı daha da azalıyor ve yollardan sıçrayan tuzlu suların aracın bazı bölgelerine temas ederek korozyona neden olabiliyor. Bu yüzden aracınızı özellikle çamurluk bölgesini ve diğer kısımlarını sıklıkla yıkamanızı tavsiye ederim.

Yorumlar

  1. İlk yorumu sen yap...

Yorum