Dizel Rüyası Bitiyor mu?

VOLKSWAGEN SKANDALİ DİZEL RÜYASINI BİTİRİYOR MU?

Emisyon testi krizi ile gündem olan Volkswagen’in geldiği son nokta ile Volkswagen skandalı dizel rüyasını bitiriyor mu sorusu akıllara geldi. Bu durum ile hem enerji politikaları hem de ölçüm yapan cihazların güvenilirliği tartışma konusu oldu.

ODTÜ Teknokent merkezinde faaliyette bulunan ve loT alanında Türkiye’de önemli bir konuma sahip olan Ankaref firmasının Genel Müdürü Erhan Binici. Konu hakkında açıklamalarda bulunarak izleme ve denetimin yükseldiğine dikkat çekerek, Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği Başkanı Gürkan Kumbaroğlu bu sürecin yeni yatırım kararlarının da ve sektördeki gelişmelerde yeni kararların alınacağına vurgu yaptı.

DİZEL ARAÇLARA GÖLGE DÜŞTÜ

Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu Volkswagen firmasının azot oksit emisyon hesaplamaları işlemlerinde yapılan hilenin fark edilmesinin bir devrin sonu olarak Volkswagen skandalı dizel rüyasını bitiriyor mu tartışmalarının beraberinde geldiğini ifade etti. Avrupa’nın benzinli araçların fazla karbonmonoksit salınımı sorunu olduğu için dizel araçlara önem verildi. Ancak yeni gelişmeler ile karbondan kurtulmaya çalışırken şimdi de dizel araçlardaki azot krizi ile karşı karşıya geldi. Bu noktadan sonra dizel araçların gözden düşerek LPG ve CNG enerji kaynaklı araçlara yönelme başlanacağı bilgisini verdi.

 

ALGI DEĞİŞİMİ YAŞANIYOR

Volkswagen firmasının dizel araçlarında yaşadığı krizin dünyada büyük gündem oluşturması ve ilk etapta 11 milyon aracı geri çağırmasıyla dizel araçlar üzerinde olumsuz algı oluştu. Böylece bir firmada oluşan skandal Volkswagen skandalı dizel rüyasını bitiriyor mu, sorusu gündeme geldi.

TÜRKEYE’DE SON DURUM

Türkiye’de karbon ve azot salınım miktarının ABD ve Avrupa’dan daha ileri olduğu biliniyor. 14 milyondan fazla halde ve çoğunluğu da yaşlı denecek modelde araçlardır. Türkiye yaşanan gelişmeler ardından en akılcı ve en doğru yöntemi bulmalıdır.

 

Yorumlar

  1. İlk yorumu sen yap...

Yorum