Torba Yasa ile Muayene Cezaları Yeniden Yapılandırılıyor

Kamuoyunda Torba Yasa olarak bilinen ve Resmi Gazete’de yayınlandıktan sonra yürürlüğe giren 6552 sayılı kanun düzenlemesine göre, araç muayenelerini geciktirmiş olanların cezalarında indirime gidildi. Böylelikle otomobilinin muayenesini 1 yıl geciktirmiş araç sahibi, 100 TL yerine 18 TL, yine 10 yıldır aracını muayeneye sokmayan traktör sahibinin Araç Muayene Gecikme Cezaları Yeniden Yapılandırıldı ödeyeceği ceza, 510 TL yerine 62 TL olacak. Düzenleme, 31 Aralık 2014 tarihine kadar geçerli olacak.

Muayene Gecikmelerine İndirim

 

Normalde araçlarının muayenelerini yaptırmayan araç sahipleri, geç kaldıkları her ay için muayene bedelinin yüzde 5’i oranında ceza ödemek zorundalardı. Torba Yasa olarak bilinen düzenlemeyle, araç muayenelerini zamanında yaptırmayan araç sahipleri, araçlarını yılsonuna kadar muayeneye sokarlarsa, aylık muayene bedelinin yüzde 5i oranında ceza yerine, enflasyon oranında ceza ödeyecekler.

MTV ve Trafik Cezalarına İndirim

 

Araç muayenelerinin gerçekleştirilmesi için, araca ve araç sahibine ait Motorlu Taşıtlar Vergisi, Trafik Cezası ve otoyol geçiş borcu da bulunmaması gerekiyor. Kanun düzenlemesiyle bu borçların ödenmesinde de kolaylık sağlamak amacıyla önemli Araç Muayene Gecikme Cezaları Yeniden Yapılandırıldı indirimler geldi. Bu da, bu borçları yüzünden uzun süredir araçlarını muayeneye sokamayan araç sahiplerinin yüzünü güldürdü.

Kemal Ören Açıklama Yaptı

TÜVTÜRK Genel Müdürü Kemal Ören, uzun süredir araç muayenesini yaptıramayanların, araçlarını satarken yüksek cezalarla karşılaşabildiğini, bu nedenle fırsatları varken bu düzenlemeden yararlanmalarını gerektiğini belirtti. Ören ayrıca, ilgili düzenlemeyle ilgili şu ifadeleri kullandı: “Muayenesiz araçlar sadece sürücüleri veya yolcuları için değil, trafikteki herkes için de tehlike yaratıyor. Şu anda trafikteki her dört aracın biri muayenesiz… Bu oran, Araç Muayene Gecikme Cezaları Yeniden Yapılandırıldı motosikletler ve traktörlerde çok daha yüksek. 6 yılda ülkemizdeki 1,5 milyon traktörden sadece 500 bini muayeneye geldi. Trafikte 1 milyon traktör ve 1,7 milyon motosiklet muayenesiz olarak dolaşıyor. Bu araçlar, hepimiz için büyük bir risk oluşturuyor. Getirilen yeni indirim imkânından özellikle traktör ve motosiklet sahiplerinin yararlanmasını bekliyoruz.”

Yorumlar

  1. İlk yorumu sen yap...

Yorum