Ehliyet Sınavında Otomatik Vites Nasıl Olacak

YENİ EHLİYET ALACAKLAR DİKKAT

Ehliyet sınavında otomatik vites dönemi başlıyor. Bu haber en çok yeni ehliyet alacak sürücüleri sevindireceğe benziyor. Trafik kanunundaki yeni düzenlemeyle birlikte sadece otomatik vitesli araba kullanımına özel ehliyetler yürürlüğe girecek. Siz de düz vitesli araç kullanmak istemiyorsanız bu fırsat tam size göre.

YENİ EHLİYETLER B1 SINIFI OLACAK

Ehliyet sınavında otomatik vites dönemi başlıyor. Trafik kanunun 38 inci maddesinde değişiklik ile birlikte artık yeni dönemde otomatik vitesli araçlar için özel ehliyet almak gerekecek. Yasa teklifini meclis başkanlığına sunan Ak Parti yasanın yakın zamanda yürürlüğe gireceğini duyurdu. B sınıfı ehliyetin yanında otomatik vitesli araç kullanmak için B1 sınıfı ehliyetler alınacak. Özellikle sadece otomatik vitesli araç kullanmak isteyen sürücüler tarafından zorunlu manuel kullanımına ilişkin B sınıfı ehliyet alımı tam bir engeldi. Fakat otomatik vitesli araç kullanmak isteyen sürücülere artık ayrıcalık tanınacak. B1 sınıfı otomatik vitesli araç ehliyeti alacak sürücüler otomobil, minibüs ve kamyonet kullanabilecekler. Düz vitesli araç kullanımı için gerekli B sınıfı ehliyet alma zorunluluğu devam edecek.

TRAFİK KANUNUN 2 İNCİ MADDESİNDE DE DEĞİŞİKLİK VAR

Ehliyet sınavında otomatik vites dönemi başlıyor. Konuya ilişkin yasa tasarısının meclise sunulması ile birlikte trafik kanunun 38 inci maddesine otomatik vitesli araç kullanımına özel B1 sınıfının yer alacağını ve ehliyet alabilmek için gereken eğitim seviyesinin de değişeceği söyleniyor. Teklifin 2 inci maddesinde zorunlu eğitim seviyesinin ilkokul ya da ortaokul olmasına yönelik değişiklikte var. Bu değişiklikten faydalanabilmek için sekiz yıl zorunlu eğitim kanunundan önce ilkokul diploması alan kişileri kapsamakta. 18 Ağustos 1997 yılından önce ilkokul diploması alan kişilere kolaylık sağlaması amacı ile bu değişikliğin yapılması bekleniyor. Eğer sizde yeni ehliyet almak üzere iseniz bu değişiklikten mutlaka yararlanmalısınız.

 

 

 

 

Yorumlar

  1. İlk yorumu sen yap...

Yorum