Oto Lastik Kullanımına İlişkin 20 Kural

LASTİK ÖMRÜ UZATMA YOLLARI

Oto lastik kullanımına ilişkin 20 altın kural ilesürücüler için büyük önem taşıyan oto lastiklerinin ömrünü nasıl uzatabileceğinizi hakkında araştırdık. En önemli ipuçları arasında doğru rot ve balans ayarı, hava basıncı, fren ayarları, yol ve mevsimsel koşullar, sürücülerin araç kullanma alışkanları var.

SÜRÜCÜLER DİKKAT

  1. Oto lastik kullanımına ilişkin 20 altın kural, ilk sırasında sürücülerin en çok yaptığı hatalardan birisi olan bozuk ve çakıllı yollarda hız yapmak, ani fren ya da ani kalkıştan dolayı patinaj yapmak var. Bu durum lastiklerin en erken aşınma sebeplerinden biri.
  2. Bir diğeri ise kaldırıma park yapmak bu durumdan kaçının. Ayrıca yollardaki çukur, tümsek ve kasislere dikkat edin.
  3. Sıcak havalarda yüksek hız ve ağır yük taşımaktan vazgeçin. Bunu yapmanız lastiğin geç soğumasına neden olur.
  4. Lastiğin dış derinliği en az 1. 6 mm olan ve daha fazla derinliğe sahip olan olan lastiklerden satın alın. Aksi halde ıslak zeminlerde lastiğin yola tutunmasını zorlaştırır ve kaza riskini arttırır.
  5. Keskin kenara sahip kaldırımlara doğru park ederken dikkat edin. Lastiğin herhangi bir yerindeki zede gövdesinde bulunan kordlara zarar verir ve lastiğin ömrünü kısaltır.
  6. Kullandığınız aracın orijinal boyutlarındaki lastik ve jant ebatlarını kullanmaya çalışın. Lastiğin herhangi bir yerinde dezenformasyon varsa lastikleri mutlaka değiştirin.
  7. Aracın periyodik olarak rot ve balans ayarlarını kontrol ettirin. Bu sayede sürücünün direksiyon hâkimiyetini ve sürüş rahatlığını sağlar.
  8. Lastiklerin üzerinde belirtilen sürat ve yük talimatlarına uyun. Böylece erken aşınma probleminden kurtulursunuz.
  9. İç lastiği olan lastik çeşidi kullanıyorsanız, iç lastiği (tubetype) olamadan lastiği kesinlikle kullanmayın.

10. Oto lastik kullanımına ilişkin 20 altın kural ve ömrünün uzun olmasının en önemli ipuçlarından birisi de zorlu kış günlerinde buzlu yollarda lastiğin havasını kesinlikle azaltmamaktır. Hava basıncını 3 PSI arttırmak buzlu zeminde daha iyi yol tutuşu sağlar.

11. Lastik supaplarının kapalı ve lastik içine herhangi bir şey almadığından emin olun.

12. Bijon somunlarında gevşeklik varsa anahtar yardımıyla sıkın. Bu durumu küçümsemek ileri de lastikte düzensizlik meydana gelmesine sebep olur.

13. Hareket etmeden önce aracın lastiklerini kontrol edin. Cam ve çivi gibi yabancı nesnelerin batması lastiklerde çok ciddi hasara neden olur.

14. Farklı desenli lastikler kullanmayın aksi halde aracın yol tutuş performansını düşürür.

15. Lastiklerin her 10 bin kilometrede rotasyonunu tamamlayıp, radyal lastiklerde ön lastikleri arka lastiklerle değiştirin.

16. Her dış lastik değişiminde jant supapını ve iç lastiği değiştirmeyi ihmal etmeyin.

17. Lastik basınçlarını iki haftada bir kontrol edin basınç düşmüşse hava ekleyin. Lastik ısındığında hava basıncı yükselebileceğinden lastiklerin hava basıncını lastik soğukken ölçün.

18. Uzun süreli park yapacağınız zaman lastikleri 7.5 PSI getirin ve aracı takoza alın.

19. Araca fazla ve dengesiz yük yüklemekte lastiklerde aşınmaya sebep verebilir.

20. Son olarak lastiklerinize düzenli bakım yaptırdığınız takdirde lastikleri uzun süre güvenle kullanabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar

  1. İlk yorumu sen yap...

Yorum