Otomobil Kış Lastikleri Nasıl Saklanır

OTOMOBİL KIŞ LASTİKLERİ HAKKINDA

Değişen mevsimlere göre araç lastiklerinizi de değiştirmeniz gerektiği için kış lastiklerinizi kullanımdan kaldırınca yeniden kullanacağınız zamana kadar uygun ortamda saklamanız gerekmektedir.

Uygun yöntemle koruduğunuzda kullanıma başladığınızda yüksek performans sağlayacakken uygun şartlarda saklamazsanız kış lastiğinizi tekrar kullanırken verimsiz bir lastik sürüşü ile karşı karşıya geleceksiniz. Otomobil kış lastikleri nasıl saklanmalıdır denince şu noktalara dikkat etmelisiniz.

GÖRÜNTÜYE ALDANMAYIN

Lastiklerin dış görünümleri her ne kadar ideal gibi görünse de lastik malzeme olduğu için 5 yıllık süreçten sonra belirli zaman aralıklarında kontrolü yapılması gerekirken 1o yıllık süreçten sonra değiştirilmesi gerekiyor.

KIŞ LASTİĞİ SAKLAMA KOŞULLARI

Doğal havalandırmalı, kuru ve serin ortanlar kış lastiklerinin saklanacağı uygun ortamlardır. Eğer lastik açık alanda tutuluyorsa dış etkenlerden koruyacak şekilde buranda ve koruyucu malzemelerle korunması gerekir. Ultraviyole ve güneş ışınlarından korunması gereken güneş ışığına açık ortamlara da dikkat edilmelidir. Dikkat edilmesi gereken en önemli husus 35 derece altında olması gereken ortam sıcaklığıdır. Bu ölçü otomobil kış lastikleri nasıl saklanmalıdır sorusunun en önemli maddesidir. Isı farklılığı oluşturan radyatör yüzeyleri ve ısı boruları ile de temas kesilmelidir. Bu noktalarla temas lastikte bozulmalara yol açabilir. Lastiklerin koruma bölgesinde konumlarında da dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Yerden 10 cm yukarda raflarda dikey şekilde olması gereken lastikler devamlı aynı pozisyonda durması engellenerek belirli zaman aralıklarında lastik çevrilerek şekil bozukluğu engellenmelidir.

Otomobil kış lastikleri nasıl saklanmalıdır konusunda değinilecek bir husus da lastiğin zararlı kimyasallardan uzak tutulmasıdır. Solvent,  hidrokarbürden gibi maddeler lastikle temas ettirilmemelidir. Lastik üst üste istiflenerek ezilmeye yol açacak şekilde muhafaza edilmemelidir. Ayrıca lastiklerin yanına güvenlik amaçlı olarak yanıcı maddeler de bulundurulmamalıdır.

 

Yorumlar

  1. İlk yorumu sen yap...

Yorum