Sıfır Araç Sorunu İkinci Ele Yaradı

Otomotiv piyasası günden güne hareketleniyor. Araç talepleri giderek artıyor. Piyasa büyüdü. Bu talepler karşısında otomotiv firmaları yetersiz kalıyor ve de kullanıcılar ikinci el pazarlarına yöneliyor. Yeni araçların sayısı altı yılda yüzde 40.4 artsa bile ikinci el pazarları eksik dolduruyor. Durum gösteriyor ki sıfır araç tedarikindeki sıkıntı ikinci ele yaradı.

 Otomotiv firmalarından gelen açıklamalara göre 2015 yılı geçen yılın aynı dönemlerine göre çok fazlaca artış göstermiş ve ikinci el pazarları hareketlilik göstermiştir. Türkiye İstatistik Kurumu  (TÜİK) verilerine göre  bu yıl ikinci el pazarlarında geçen yılın oranlarına göre yüzde yirmi sekizlik bir artış gözlenmiştir.

SEBEBİ ÖTV

 Özel bir otomotiv şirketi satış ve pazarlama müdürü Gökhan İncekara  aktardı: “Elinde ikinci el aracı olan filo firmaları, yeni alacakları araçların maliyetleri yüksek olacağı için arabalarını satmak istememişti. Bundan dolayı da bu yıl ikinci el araç satışlarındaki artış geçen yıla kıyasla daha fazla" dedi. Ve sıfır araç tedarikindeki sıkıntı ikinci ele yaradı diyerek ekledi.

SIFIR ARAÇ TEDARİKİNDE PROBLEM

Sıfır araç tedarikinde problem ikinci el pazarını yüzde on- on beş civarında etkiledi. Piyasadaki ileri görüşlü alıcıların tahmini ise yüzde otuz olmasa da 15-17 civarında büyüme daha olacağı hakkında.

RAKAMLAR NE SÖYLÜYOR?

Rakamlar sıfır ve ikinci el satışları hakkında çok belirleyici farklar yaratıyor. Geçen yıl ikinci el pazarında 3 milyon sekiz yüz elli bin gibi bir rakam varken bu yıl ki rakam dört buçuk milyon civarında.

PAZARDA HANGİ ARAÇLAR TERCİH EDİLİYOR? 

İkinci el oto pazarında genellikle otuz bin ilâ elli bin arasındaki araçlar tercih ediliyor. Bu tür araçlar hem model ve hem çıkış tarihi olarak daha yeni. Sıfır araç tedarikindeki sıkıntı ikinci ele yaraması fiyatların artabileceğinin de göstergesi.

 

Yorumlar

  1. İlk yorumu sen yap...

Yorum