Volkswagen Krizinin Faturası 50 Milyon Dolar

VOLKSWAGEN KRİZİNİN AĞIR FATURASI

Açığa çıkan egzoz emisyonu krizinden sonra zararı her geçen gün artarak Volkswagen krizinin faturası 50 milyar doların üzerinde olduğu tahmin ediliyor. Suların durulmadığı otomobil firmasında CEO’nun istifası ile daha da büyürken büyük miktarlarda ceza da kapıda görünüyor.

Yaklaşık olarak hesap edilen 19 Eylül’den bugüne kadar 54 milyar doların üzerinde olduğu düşünülüyor. Bu durumla karşı karşıya kalan firma çözümün nedenlerini araştırırken bir yandan da çözüm aramaya başladı.

37 BİN DOLAR ARAÇ BAŞI CEZA

Araştırma sonuçlarına sadece ABD’de 11 milyondan fazla araçta bu hileli yazılımın kullanıldığı ortaya çıktı. İsveç’te 200 binden araç sorunluyken İngiltere’de de 1.2 milyon araçta hileli araç belirlendi. Firma bu krizin telafisi için girişimlere başlayarak 11 milyon aracı geri çağıracağını açıkladı. Ceza miktarının çoğu araç model fiyatından bile yüksek olması ve bunun üzerine bir de muayene hizmetinin eklenmesi firma için zor bir durumla sınav vermeyi gerektiriyor. Karşı karşıya kalınan bu durumla mücadele eden firma olayın nedenlerini araştırırken durumdan en az hasarla kurtulmanın hesaplarını yapıyor.

PERSONELİ SUÇLADI

Volkswagen krizinin faturası 50 milyar doların üzerinde bir tablo oluşması firmayı olayın nedenlerini araştırmaya yönlendirdi. Volkswagen yönetim kurulu üyesi hileli yazılım sorumlusu olarak çalışanların sorumlu olduğunu ve şahsi sorumluluk alınması gerektiğini söyledi. Araçlarına güvenerek satın alan müşterilerinden utandığını söyleyen üye bu durumdan duyduğu mahcubiyeti dile getirdi.

ESKİSİ GİBİ OLMAYACAK

Alman Federal Ekonomi Bakanı Wolfgang Schauble’den bir açıklama gelirken, yaşanan krizle ilgili olarak Volkswagen’in artık eskisi gibi olamayacağını belirtirken skandalı, “skandal aç gözlülüğün sonu” olarak nitelendirdi. Volkswagen krizinin faturası 50 milyar doların üzerinde tablo ile karşı kalan Volkswagen’de artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı ortada.

 

Yorumlar

  1. İlk yorumu sen yap...

Yorum