Arabam Kaç Para

Aracınızı satarken fiyat belirlemek önemlidir. Bunun için genellikle 2. el araç satış sitelerindeki benzer ilanlar incelenir ve arabam kaç para eder sorusuna cevap aranır. Yıllardır ülkemizde yükselişte olan 2. el araç fiyatları sebebiyle, belki yıllar önce aldığınız aracın şuan kaç para ettiğini hesaplarken zorlanabilirsiniz.

Galericilerin büyük bir paya sahip olduğu 2. el araç satış piyasasında, arabam ne kadar eder sorusu sahibinden satanlar için her zaman zor olmuştur. Araç piyasa değeri hesaplamada uygulanacak yöntemler size bu konuda yardımcı olabilir.

Araç kasko değeri üzerinden 2. el değer hesaplama

Aracınızın kasko değeri, genellikle aracınızın en iyi durumuna göre hesaplanmış, edebileceği en yüksek tutardır. Genellikle aracınızın kilometresine ve hasar durumuna göre bu değerin %10 ila %20’si arasında bir fiyat düşüşü gerçekleştirerek hesaplayabilirsiniz.

İlan sitelerinden araç kıyaslayarak hesaplama

Araba değeri, kullanıcıdan kullanıcıya değişmektedir. 2. el aracın fiyatını belirleyen en önemli etkenler aracın hasar durumu ve kilometresidir. Ancak bazı satıcılar kendi araçlarının, piyasadaki eşdeğerlerine göre daha yüksek bir değere sahip olduğunu düşünürler ve bu şekilde satış yapmaya çalışırlar. Bu şekilde satışa çıkarılan araçlar genellikle aylarca satılamaz. Bu sebeple aracınızın diğer araçlara göre kıyasının yapılması ve doğru bir şekilde 2. el piyasa değerinin hesaplanması gerekir.

Galerilerden fiyat alarak hesaplama

2. el araç satış işlerini profesyonel olarak yapmakta olan galeri firmalarına ziyarette bulunabilir ve aracınızın kaç paraettiğini öğrenebilirsiniz. Galericiler genellikle kâr etmek için bu sektörde faaliyet gösterdiğinden, aracınıza sunacakları teklif piyasa değerinin çok altında kalacaktır. Bu şekilde aracınızın en düşük değerinin fiyatını öğrenmiş olursunuz. Eğer satış için bir aciliyetiniz yoksa galeri ve benzeri işletmelerden aldığınız fiyatlar, aracınızı satarken pazarlık sırasında inmeniz gereken en dip noktayı belirlemenize yardımcı olacaktır.

Arabam kaç yakar ekibi olarak, ikinci el araç değeri hesaplama yaparken kullanabileceğiniz yöntemleri inceledik. Arabam kaç para sorusuna cevap ararken bahsettiğimiz 3 yöntemi kullanarak kasko değerine bakarak aracınızın en çok kaç paraedeceğini ve galericilerden teklif alarak en az kaç para edeceğini öğrenip, buna göre ortalama bir fiyat belirleyebilirsiniz. İyi satışlar dileriz.