Arabam Ne Kadar Yakar?

Aradığınız aracın yakıt tüketimini bulmak için araç seçiniz.

Araçların yakıt tüketimi konusu araç sürücülerinin otomobil satın alacakları zaman iyi bir araştırma yapmaları gereken konular arasında yer almaktadır. Özellikle ülkemizde yakıt fiyatlarının yüksek olması sebebiyle birçok kişinin araç satın alacağı zaman ne kadar yakar sorusunu sorarak otomobil modelleri arasında tercih yaptığı bilinmektedir. Bu durum sadece ülkemizde değil diğer birçok dünya ülkesinde de böyle olmaktadır. Sonuç olarak aynı özelliklere sahip olan iki otomobil modelinin, ufak bir fark ile daha düşük yakıt tüketimi sağlayabilmesi söz konusu olabilmektedir. Bu sebeple iyi araştırma yapmadan ve araç modellerini karşılaştırmadan bir otomobil satın alan bir sürücü kısa süre içerisinde pişman olabilmektedir. Böyle bir durum ile karşılaşmamak için bu konu ile ilgili önceden araştırma yapmak gerekmektedir.

Ek olarak sürücülerin bu konu hakkında fikir yürütebilmeleri ve ne kadar yakar sorusuna bir cevap bulabilmeleri için yakıt tüketimini etkileyen faktörler hakkında bilgi sahibi olmaları gerekmektedir. Araçlarda yakıt tüketimini etkileyen ve ne kadar yakar sorusuna kesin bir cevap verilmesini sağlayabilecek olan kritik noktalar bulunmaktadır. Bu noktalardan en önemlisi ise otomobil modellerinin sahip oldukları motorların niteliğidir. Aracın sahip olduğu motorun nitelikleri ne kadar yakar sorusunu direkt olarak etkileyen nitelikler arasında yer almaktadır. Örneğin ufak motora sahip olan bir otomobil büyük motora sahip olan bir otomobile göre çok daha düşük bir yakıt tüketimine sahip olacak böylece kişi bu aracı tercih ederek çok daha ekonomik bir sürüş keyfi yaşayacaktır. Bu açıdan ne kadar yakar sorusuna verilecek en güzel cevaplardan bir tanesi küçük motorlu araçların tercih edilmesine yönelik bir cevap olacaktır.

Araçlar Sahip Olduğu Yakıt Tipine Göre Ne Kadar Yakar?

Araçlarda ne kadar yakar konusunu etkileyen diğer bir önemli özellik ise aracın sahip olduğu yakıt tipi olmaktadır. Ekonomik bir yakıt kullanımı sunan yakıtlar arasında LPG tipi yakıt yer almaktadır. Bu sebeple aracının düşük yakıt tüketimine sahip olmasını isteyen sürücülerin LPG’li araçları tercih etmesi gerekmektedir. Araçlara LPG sisteminin takılması için sürücülerin benzinli bir araç satın alması gerekmektedir. Elbette ki direkt olarak bir LPG’li araç satın almak da mümkün olabilmektedir. Otomobil satın alınırken ne kadar yakar sorusunu sormakta olan sürücülerin dikkat etmesi gereken diğer bir faktör ise vites konusu olmaktadır. Otomatik vitesli araçların daha fazla yakıt tüketimine sahip olduğu bilinmektedir.