En Az Yakan Arabalar

2019 yılı en az yakan arabalar listesi için tıklayınız.

 

En Az Yakan Arabalar

Yakıt fiyatlarının giderek armaya başlamasıyla, araç kullanıcıları tercihlerini en az yakan arabalar yönünde yapmaya başlamıştırlar. Yakıt vergilerinin artırılmış olmasında tercihlerin bu yönde olmasının en önemli sebeplerindendir. Esas olarak yakıt fiyatları ya da yakıt vergilerinin armasının yanı sıra, bir çok araç kullanıcısı tercihini uzun yıllardan beri en az yakan arabalar yönünde yapmaktadır. Gelir seviyesi üst düzey olan kişilerin daha yüksek yakıt tüketimine sahip olan arabaları tercih edebildiği bilinmektedir. Bu açıdan bakılırsa, satın alacakları arabayı, en az yakan arabalar arasından tercih etmek isteyen araç kullanıcılarının bilmesi gereken birkaç nokta bulunmaktadır.

Bazı otomotiv şirketlerinin imal etmiş olduğu araba modelleri daha fazla yakıt tüketimine sahip olabilmektedir. Yani arabaların modelleri bu konuda belirleyici bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Modeller arasındaki yakıt tüketimi ise modellerin sahip olduğu çeşitli özelliklerden kaynaklanmaktadır. Örneğin klimaya sahip olan bir araba en az yakan arabalar kategorisinde bulunmamakta, aracın çalışması esnasında klimanın çalışıyor olması yakıt tüketimini artırmaktadır. Ek olarak modeller arasında yakıt tüketimini etkileyen diğer bir faktör ise otomatik vites özelliğidir. Otomatik vitesli araçların daha fazla yakıt tüketimine sahip olduğu bilinmektedir. Ek olarak manuel vitesli araçlarda bile yakıt tüketiminin azaltılması adına bir takım önlemler alınabilmektedir. Örneğin manuel vitesli araçlarda aracın devri düşürülmeden vites düşürülürse yakıt tüketimi azalmaktadır.

En Az Yakan Arabalar ve En Çok Yakan Arabalar

En az yakan arabalar ile en çok yakan arabalar arasındaki önemli farklardan bir tanesi de yakıt tipi farkı olmaktadır. En az yakan arabalar genellikle LPG’li araçlar olmakta, benzinli ve LPG’li araçlarda daha az yakıt tüketimi ile daha fazla yol alabilmek mümkün olmaktadır. Dizel araçlar ise daha fazla yakıt tüketimine sahip olan araçlar arasında yer almaktadır. Araçların yakıt tüketimi arasındaki farkı incelerken motor farkları konusuna da değinmek gerekmektedir. En az yakan arabalar genellikle daha küçük motorlara sahip arabalar olmaktadır. Yani ağır ve büyük motorlu arabalar daha fazla yakıt tüketimine sahip olan ve en az yakan arabalar kategorisine girmeyen arabalar grubunda yer almaktadır. Kasa büyüklüğü de yakıt tüketimini etkilemekte büyük kasalı araçlar en az yakan araçlar grubuna girmemektedir.