Emniyet Kemerinin Hikayesi

Sürücü ve yolcu emniyeti denilince insanların aklına, otomobilin en önemli parçalarından biri olan emniyet kemeri gelir. Doğrudan hayat kurtaran bu önemli parça tarih içerisinde uzun bir süreçten geçerek günümüze kadar geldi. Bu yazımızda “Emniyet Kemerini Kim Buldu? Emniyet Kemerinin Tarihçesi Nedir? Türkiye’de Emniyet Kemerinin Kullanılması Ne Zaman Başladı” sorularının cevaplarını inceleyeceğiz.

 

Emniyet Kemerini Kim Buldu?

Emniyet kemeri, ilk otomobilin icadından yıllar sonra hayatımıza girdi. İnsanlar uzunca bir süre boyunca otomobilleri emniyet kemersiz kullandı. İlk emniyet kemeri 1903 yılında Gustave Liebau adında Fransız bir mucit tarafından icat edildi. Otomobil kazalarında insanların zarar görmemesi fikriyle ilk prototipler bu dönemde yapıldı. Dönemine göre başarılı prototipler yapılabilse de maliyet artacağı için bu fikir, otomobil firmalarınca hoş karşılanmadı ve rafa kalktı.

 

Emniyet Kemerinin Tarihçesi Nedir?

Emniyet kemerinin ilk icadı 1903 yılına dayansa da otomobillerde kullanılmaya başlaması çok 1960 yıllarını buluyor. 1920 yıllarında Amerikalı pek çok doktor araçlarında emniyet kemeri kullanmaya başladı. Ayrıca otomobillerde emniyet kemeri olması için ciddi bir kamuoyunda baskısı oluşturmaya çalıştı. 1953 yılında Colorado Eyaleti Tıp Birliği otomobillerde emniyet kemeri kullanılması için bir bildiri yayınlıyor. Bundan iki yıl sonra ise yani 1955 yılında Kaliforniya Araç Kanunu, araç kullanmak için emniyet kemeri takmayı zorunlu kılıyor. Bu gelişmelerin üzerine 1956 yılında Volvo iki noktalı çapraz emniyet kemerini aksesuar olarak piyasaya sürüyor. Volvo 1957 yılında ise iki noktalı çapraz emniyet kemerine kilit sistemi ekleyerek daha güvenilir çözümler üretiyor. 1958 yılında ise İsveç’teki Volvo fabrikasında mühendis olarak çalışan Nils Bohlin, üç noktalı emniyet kemeri olarak bilinen sistemin patentini alıyor. Volvo açık patent diye bilinen ve isteyen herkesin ücretsiz olarak tasarımını kullanabileceği bir şekilde patent alarak bu sektörde bu sistemin yaygın bir şekilde kullanılmasının önünü açıyor. Volvo’ya sürücü ve yaya güvenliği için önemli bir adım olan bu sistemi dünyayla paylaştığı için teşekkür ederiz. 1960 yılında emniyet kemeri kullanımı zorunlu hale geldi. Emniyet kemeri yıllar içinde gelişimini sürdürerek günümüze kadar ulaştı.

 

Türkiye’de Emniyet Kemerinin Kullanılması Ne Zaman Başladı?

Türkiye’de emniyet kemeri kullanımı hala istenen düzeyde ve sayıda değil maalesef. Her ne kadar cezası ve yaptırımlarıyla büyük ölçüde caydırıcı olsa da özellikle yolcu tarafında emniyet kemeri kullanımının az olduğunu söyleyebiliriz. Türkiye’de emniyet kemeriyle ile ilgili ilk düzenleme 1992 yılında geldi. Ancak bu düzenleme sadece sürücüyü ve ön koltukta oturan yolcuyu bağlıyordu. 1995 yılında ise arka koltukta oturan yolcular için de emniyet kemeri kullanımı zorunlu hale getirilerek olması gereken düzenleme yapılmış oldu.

Yorumlar

  1. İlk yorumu sen yap...

Yorum