Volkswagen Adını Mı Değiştirdi?

Otomobil sektöründe bir dünya markası olan Alman firma Volkswagen, 30 Mart tarihinde resmi twitter hesabından yaptıkları bir açıklamayla isimlerini değiştirdiklerini açıkladılar. Yeni isimlerinin Voltswagen olduğunu duyuran firma, Mayıs 2021 tarihinden itibaren ABD’deki adının “Voltswagen of America” olarak devam edeceğini belirtti. Volkswagen, 1 milyondan fazla elektrikli aracı 2025 yılına kadar satmayı, 70 farklı elektrikli aracı da 2029 yılına kadar üretmeyi planladıklarını söylediler. 

Dünya genelinde çok büyük bir haber olan bir gelişme en sonunda açıklığa kavuştu. Her ne kadar resmi twitter sayfalarında böyle bir duyuru yapmış olsalar da, resmi bir açıklama hiç yapılmadı. Aynı zamanda açıklanan Voltswagen ismi ABD Patent ve Marka Ofisi’nde yapılan başvurularda yoktu. Bu belirsizlik 1 Nisan tarihi itibariyle çözüldü.  Yapılan açıklamayla beraber bu haberin 1 Nisan şakası olduğu ve Volkswagen’in isminin değişmeyeceği söylendi. Volkswagen sözcüsü Mark Gillies, bu yeniden adlandırma şakasının 1 Nisan Şakası Günü’nün ruhuna uygun olduğunu ve asıl amaçlarının elektrikli ID.4 SUV'nin lansmanına dikkat çekmek olduğunu söyledi. Ayrıca bu şakanın herkese elektrikli mobilite getirme taahhütlerini işaret ettiğini belirtti.

Sonuç olarak büyük ses getiren bu haber Volkswagen için başarılı bir pr çalışması olmuş oldu. Hem elektrikli otomobillerine dikkat çekmiş oldular hem de herkes tarafından konuşulur hale geldiler. Buna benzer 1 Nisan şakası Mini Cooper tarafından daha önce yapılmıştı. 2012 yılında ‘Mini Yachtsman‘ isimli amfibik bir araç (hem karada hem suda gidebilen) çıkaracağını duyuran Mini Cooper, bunun daha sonra 1 Nisan şakası olduğunu açıklamıştı. 

 

 

Yorumlar

  1. İlk yorumu sen yap...

Yorum