İngiliz Marka MG, Türkiye’deki İlk Elektrikli Otomobilini Tanıttı

Her geçen gün Türkiye’deki elektrikli otomobil pazarı büyümeye devam ediyor. Markalar çıkardıkları yeni araçları kullanıcıların beğenisine sunuyor. Bu büyümeye eklenen son marka ise İngiliz efsanesi MG. İngiliz otomobil üreticisi MG, elektrik motorlu SUV modelini Türkiye pazarında satışa çıkaracağını duyurdu. ZS EV isimli 100% elektrikli bu model aynı zamanda MG markasının Türkiye’deki ilk aracı olma özelliğini taşıyacak. Bu yazımızda MG ZS EV modeline daha yakından bakacağız.

1924 yılında İngiltere’de kurulan MG markası, 2019 yılından itibaren MG Electric ismiyle Avrupa pazarında birçok başarıya imza attı. Prestijli bir marka olmasının faydasını gören MG Elektrik, Avrupa’nın ileri gelen birçok ülkesinde sektörde ilk ona girmeyi başardı. Doğan Holding’in bir parçası olan Doğan Trend Otomotiv, MG markasının Türkiye distribütörlüğünü almasıyla ülkemiz pazarına giren marka, yeni modelini geçtiğimiz günlerde duyurdu. “Yüzde 100 elektrikliye hiç bu kadar yakın olmadınız” sloganıyla ZS EV’yi tanıtan Doğan Trend Otomotiv, segment önderi olmayı hedeflediklerini açıkladı. 2020 yılı itibariyle elektrikli otomobiller konusunda otomotiv sektöründe tam bir değişim yılı olduğunu belirten firma, 2021 yılında bu değişimin devam edeceğini ve Avrupa’daki her 7 araçtan 1’inin elektrikli otomobil olmasını beklediklerini belirtti. Ocak ayında online satışlara başlayan MG ZS KONUT, mayıs ayı itibariyle birinci teslimatlara başlayacaklarını açıkladı. Ayrıca Doğan Trend Otomotiv, ilerleyen zamanlarda MG’nin akaryakıtlı modellerinin de satışa sunulacağını duyurdu.

SUV olarak karşımıza çıkan MG ZS KONUT, tam bir aile arabası. Gövde tasarımı olarak sade ve gösterişten uzak dizaynıyla oldukça hoş duruyor. Dış tasarımı oldukça klasik olsa da iç tasarımıyla premium araç hissini bizlere veriyor. Aracın iç tasarımındaki, kumanda tasarımlı vites, kesik tasarımlı direksiyon simidi, 8 inç büyüklüğünde Android Auto ve Apple Car Play destekli multimedya ekranı ve açılabilir cam tavan gibi özellikler bize bu hissi veren detaylar. 105 kW güç üreten bir elektrik motoruna sahip olan model, 353 Nm Torka sahip. 0-100 km/s hızlanmasını 8.5 saniyede çıkabilen aracın maksimum hızı 140 km/s. WLTP standartlarında 263 kilometre, kent içi kullanımda ise 372 kilometre menzile sahip. 44.5 kWh’lık lityum iyon bataryadan beslenen ZS KONUT, 40 dakikada yüzde 80 şarja ulaşabiliyor. Tamamen şarj edilmesi ise 7 saat sürüyor.   

Çarpışma testlerinde EURO NCAP’ten 5 yıldız almayı başaran modelin, ülkemizde Comfort paketi 394 bin TL, Luxury paketinin ise 409 bin TL’den satışa sunulacağı açıklandı. Ön sipariş kısmında ise 40 bin TL gibi bir kaparo ücret istiyorlar.

Yorumlar

  1. İlk yorumu sen yap...

Yorum