Jant Hasarı Nasıl Tespit Edilir?

Jantlar, bir otomobilin en önemli ve en kritik parçaları arasında. Bu önemli parça, pek çok kişinin düşündüğü gibi sadece bir estetik bir unsur değil. Otomobilin işleyişinde çok kritik bir rol oynayan ve aracımızın yolda hareket etmesini sağlayan temel taşlardan biri. Bu yazımızda “Jant eğrilmesinin zararları nelerdir? Jantlarınızdaki hasarı nasıl tespit edersiniz? Jant tamiri nasıl yapılır?” sorularının cevaplarını arayacağız.
 

Jant Eğrilmesinin Zararları Nelerdir?

Aracınızdaki jantların eğrilmesine birçok neden sebep olabilir. Aracınızı nasıl ve hangi yollarda kullandığınız çok önemli. Jant eğrilmelerindeki en yaygın faktör agresif sürüştür. Yoldaki çukurlara, kayalara ve tümseklere dikkat etmeyebilirsiniz. Bu dikkatsizlik, düşündüğünüzden daha büyük problemlere yol açar. Dikkatsiz sürüş, ilk başta sizi rahatsız etmese de zamanla aracınızı kullanırken jantlarınızın zarar görmesine neden olur. Bu nedenle yolda her türlü faktöre dikkat etmeli ve kurallar dahilinde sakin bir şekilde sürmelisiniz. Peki jant eğrilmesinin zararları neler olabilir.

  • Aracınızda gürültü, titreşim ve rahatsız edici sürüş gibi olumsuz detaylar meydana gelebilir.
  • Amortisörler sürekli titreşime maruz kaldığından, olması gerekenden daha fazla yıpranacaktır.
  • Jantlar uzun süre hasar görmüşse ve araç bu soruna uzun süre maruz kalmışsa akslar ve rotlar kesinlikle olumsuz etkilenecektir.
  • Hasarlı jant, lastiklerin performansını doğrudan etkileyecektir. Bu sorundan dolayı lastikler dengesizdir. Düzeltilmediği sürece bu sorun devam edecek hatta artacaktır.

 

Jantlarınızdaki Hasarı Nasıl Tespit Edersiniz?

Yukarıda saydığımız zararları aracınızda hissediyorsanız jant hasarından şüphelenebilirsiniz. Aynı zamanda gözle görülen deformeleri mutlaka önemsemelisiniz. Zaman içerisinde eğilen jant, lastik ile aynı ölçüde olmayacağı lastiğinizi zedeleyecek. Lastiğinizde yırtılma veya hasar varsa jantlarınızı kontrol ettirmenizde fayda var. Lastik servislerinde bu kontrolleri rahatlıkla yaptırabilirsiniz. Hasarlı jantı anlamanın en kolay yolu ise lastikler olduğu yerde dönerken eksende kaymalar varsa jantınızın eğildiğini anlayabilirsiniz.

 

Jant Tamiri Nasıl Yapılır?

Aracınızın jantlarında bir sorun varsa öncelikle uzman bir lastik servisine götürmeniz gerekiyor. Lastik servislerinde jant pres yaptırarak jantlarınızı düzeltebilirsiniz. Eğer kurtarılamayacak durumda ise yeni bir jant almanız gerekebilir. Bazen jant hasarları jantın iç tarafında olabiliyor. Bu hasarlar dışardan gözle görülmüyor. Bunun için uzman lastik servislerinde özel ekipmanlarla beraber jantın iç yüzeyi ısıtılarak tekrar şekil verilmesi sağlanıyor. Daha sonra jant pres makinesi ile gerekli kontroller ve düzeltmeler yapılarak jantınız hazır hale geliyor.

Yorumlar

  1. İlk yorumu sen yap...

Yorum