Dizel Partikül Filtresi Nedir?

Egzoz gazları içerisindeki doğaya zarar verebilecek parçacıklar bazı sistemler ile beraber filtrelenip depolanıyor. Bu sistemlerden biri DPF yani Dizel Partikül Filtresi. Günümüz modern araçlarının tamamı motor sisteminde “Dizel Partikül Filtresi” adı verilen bir parçaya sahip. Bu yazımızda “Dizel Partikül Filtresi Nedir? Dizel Partikül Filtresi Nasıl Çalışır? Dizel Partikül Filtresi Nasıl Çalışır?” sorularının cevaplarını inceleyeceğiz.

 

Dizel Partikül Filtresi Nedir?

Dizel Partikül Filtresi, bazı Euro 4 emisyon tipi araç modellerinde ve tüm Euro 5 ve Euro 6 emisyon tipi araçlarda bulunan mekanik bir filtreleme sistemidir. Bu sistem, hidrokarbon ve karbonmonoksit emisyon oranlarını en aza indirmek ve motor egzoz gazlarındaki partikülleri filtrelemek için kullanılır. Bu parçanın ana gövdesi silisyum karbürden yapılırken dış yüzeyi asil metal kaplı bir yapıya sahiptir.

 

Dizel Partikül Filtresi Nasıl Çalışır?

 

Dizel Partikül Filtresi tasarım açısından bal peteği şekline benzetilirken egzoz gazlarının içerisindeki çevreye zarar verebilecek parçacıkları filtreler ve depolar. Zamanla depolanan bu partiküllerin miktarı artarak sistemin tıkanmasına neden olabilir. Bazı markaların ürettiği filtre sistemleri tek kullanımlık olup tıkandığında atılabilirken, bir kısmı içerisindeki sensörler ve brülör sonrası enjektörler sayesinde kendi kendini temizleme özelliğine sahiptir. Brülör ne diyecek olursanız; Brülör, hava ile yakıtın uygun ortamda karıştırılarak yakılmasını sağlayan bir cihaz. Bu sistemlerde filtre içerisindeki hassas sensörler, içeride biriken is kalıntısı miktarının kritik seviyelere ulaştığını tespit ederse, sürücüye rejenerasyon işleminin başlamak üzere olduğunu uyarı ekranı ile bildirir. Bu uyarıyı alan sürücü yaklaşık 25 ila 30 dakika boyunca aracı yüksek devirlerde sürmeye devam etmeli ve aracı asla rölantide bırakmamalı veya durdurmamalı.

 

Dizel Partikül Filtresi aşağıdaki dört nedenden dolayı tıkanabilir;

  • Aracın uzun süre boşta bırakılması.
  • Aracınızda düşük kaliteli yakıt kullanmak.
  • Aracınıza uygun olmayan yağ kullanılması.
  • Aracı çok düşük hızlarda ve yoğun trafikte kullanmak.

 

Yenileme Süreci nedir?

Peki yukarıda bahsettiğimiz yenilenme süreci nasıl gerçekleşiyor? Uyarıyı gören sürücü aracı yüksek devirlerde kullanmaya başladığında, aracın motor sistemi ilgili parçalara gönderilen yakıt miktarını arttırır ve egzoz sıcaklığı yükselir. Bu sıcaklık yeterli seviyeye ulaştığında rejenerasyon işlemi tetiklenir ve filtrede depolanan zararlı partiküller yanarak ise dönüşür. Bazı durumlarda rejenerasyon faydalı olmayabilir. Sonuç olarak aracınız sizi uyarmaya devam ediyor ve gücünü kaybetmeye başlıyor. Bu durumda araç derhal yetkili servise götürülmeli ve yetkililer tarafından arıza tespit cihazı ile kontrol edilmeli. Rejenerasyonda bile bir filtre temizlenemez hale gelebilir bu yüzden tamamen değiştirilmesi gerekir.


 

Yorumlar

  1. İlk yorumu sen yap...

Yorum