Euro NCAP Nedir?

Bir otomobil incelerken veya satın alırken sıklıkla karşılaştığımız bir güvenlik testi detayı var. Bu test hemen her alanda dikkat edilmesi gereken önemli bir detaydır. Araç ne kadar güvenli olursa, müşterinin sürüş sırasında kendisi ve çevresi için oluşturduğu risk yüzdesi o kadar düşük olur. Ayrıca, otomobildeki güvenlik ekipmanı seviyesi ne kadar yüksekse, müşterinin araca olan ilgisi o kadar artar. Bu yazımızda “Euro NCAP Nedir? Euro NCAP Testleri Nasıl Yapılıyor? Euro NCAP testleri neden önemlidir?” sorularının cevaplarını inceleyeceğiz.

 

Euro NCAP Nedir?

European New Car Assessment Program (Avrupa Yeni Araba Değerlendirme Programı) olarak da bilinen Euro NCAP, 1997 yılında kurulmuştur. Programın temel amacı, Avrupa'da piyasaya sürülen araçların güvenlik performansını ölçmek ve kullanıcı için herhangi bir risk oluşturup oluşturmadıklarına karar vermek. Başlangıçta Birleşik Krallık Ulaştırma Bakanlığı'nın desteğiyle kurulmuş olmasına rağmen, kuruluş resmi olarak Avrupa Birliği üye ülkeleri Almanya, İsveç, Hollanda, İspanya, İtalya, Fransa ve Belçika tarafından desteklemektedir. Kurulduğu yıllarda başlattığı testlerle en büyük otomobil üreticilerini bile zorlayan Euro NCAP, otomotiv dünyasına yeni bir düzen getirdi. Bu denetleyici kurumun varlığı sayesinde markalar otomobil üretirken güvenlik önlemlerine öncelik vermeye başladı. Böylelikle Euro NCAP, üreticileri dolaylı da olsa daha güvenli araçlar üretmeye zorladı. Tüm bu çabalar karşılığını verdi. Yıllar içinde otomobil üreticileri, testlerden aldıkları sonuçlar sayesinde tasarımlarını ve teknolojilerini geliştirerek çok daha iyi performans göstermeye başladılar.

Euro NCAP Testleri Nasıl Yapılıyor?

Kurum, test sistemini yıldız temelli bir değerlendirme kriterine göre oluşturdu. Bu sisteme göre performansı beş yıldız üzerinden değerlendirilen araçlar test sonuçlarına göre sınıflandırılır. Teste sadece seri üretim araçların katılmasına izin verilirken, hiçbir konsept veya herhangi bir araç türü kabul edilmez. Ayrıca Euro NCAP, test edilecek marka ve modele göre dört özdeş araç talep ediyor. Zorunlu bir uygulama olmamakla birlikte tüm otomobil üreticileri araçlarını gönüllü olarak bu testlere göndererek değerlendirme talep etmektedir. Ancak bu araçların seçimi üreticiye bırakılmamakta. Euro NCAP, rastgele bayilerden belirlenen modelden dört araç satın alır ve test için bu araçları kullanır. Kurum, herhangi bir üreticiden izin almadan bir araç satın alıp test edebilir. Bu araçlar için araç bedeli ödenerek test edilir. Bu testler Avrupa'da Almanya, Hollanda ve Fransa gibi ülkelerde bulunan test merkezlerinde yapılmaktadır. Testler genellikle birçok farklı dinamiği kapsar. Ancak en bilinenler;

  • Önden Darbe Testi
  • Yandan Darbe Testi
  • ESC (Elektronik Stabilite Kontrolü) Testi
  • Yan Etki Sonrası Test
  • Yaya Güvenliği Testi

 

Euro NCAP testleri neden önemlidir?

Trafik kazalarının sayısı her geçen gün artmasına rağmen, kazalarda ölüm oranı %55 azaldı. Aynı zamanda, kuruluş öncesi araçlarda kullanılan güvenlik ekipmanı ve yazılım oranı sadece %25 iken, tüm bu özellikler artık tüm araçlarda standart hale geldi. Bu istatistikler Euro NCAP'ın işini doğru yaptığını gösteriyor.

Bahsettiğimiz detaylar düşünüldüğünde Euro NCAP'ın önemini yeterince aktarabildiğimizi düşünüyoruz. Son yıllarda bazı topluluklar tarafından eleştirilse de otomotiv dünyasının en saygın otomotiv markalarından biri olarak görülüyor. Bu sebeple kendi içindeki sorunları çözerek daha güçlü bir şekilde yoluna devam edeceği kanaatindedir.

 

Yorumlar

  1. İlk yorumu sen yap...

Yorum