En Ucuz Elektrikli Otomobil Dacia Spring Elektrik

Elektrikli otomobil dünyası farklı markaların bu alana katılmasıyla her geçen gün büyümeye devam ediyor. Halkaya son katılan marka ise Dacia. Geçtiğimiz günlerde Dacia, tam elektrikli ilk otomobilini resmi olarak tanıttı. Spring Elektrik adını verdiği bu model, Çin’de tanıtılmış olan Renault K-ZE adlı otomobilin kardeşi. Dacia amblemi kazanmış bu kardeş model, Avrupa’daki en ucuz elektrikli otomobil olma hedefinde.

Boyutları itibariyle piyasadaki herhangi bir segment otomobile benzemiyor. 3.73 metre gibi kısa bir uzunluğa sahip Spring Elektrik, yükseklik olarak Dacia Sandero Stepway ile benzer ölçülere sahip. 2021 yılında üretilmesi beklenen aracın, tasarım olarak önden bakıldığında Dacia Sandero Stepway’e oldukça benzediğini söyleyebiliriz. Yeni tasarlanan LED farlar ve araçtaki turuncu renk detayları tasarımdaki farklı dokunuşlardan bazıları. Firmanın elektrikli araçlarda konsept olarak uygulayacağı turuncu rengin modelde yer yer serpiştirilmiş olması, araca sportif ve dinamik bir görünüm kazandırmış.

Dacia, henüz araç bataryası ve performası ile ilgili bir açıklama yapmadı. Ancak aracın menzil uzunluğunun 200 km olması hedefleniyor. Her ne kadar teknik bilgiye sahip olmasak da kardeş modeline bakarak ufak bir ön bilgiye sahip olabiliriz. Kardeş model Renault K-ZE, 45 beygir gücünde elektrikli motor ve 26.8 kWh’lık bir batarya kullanıyor. Ayrıca maksimum 104 km/h hıza sahip. Yeni Dacia modeliyle ilgili yeni açıklamalar geldiğinde yazımızı güncelleyeceğiz. Siz de bu yeni araç ile ilgili ne düşündüğünüzü yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

  1. İlk yorumu sen yap...

Yorum