Fiat 126 Bis Elektriklenerek Geri Mi Dönüyor?

    

Ülkemizde oldukça popüler olan Fiat 126 Bis, Avrupa’da da üretildiği yıllar boyunca ilgi çeken ve tercih edilen bir otomobildi. Özellikle de Avrupa’nın dar sokakları için en ideal otomobillerden biriydi. Yıllar içerisinde birçok insanın gönlünde taht kuran Fiat 126 Bis, İtalyan bir tasarım şirketi olan MA-DE Studio ile tekrar gözden geçirildi. 126 Vision olarak adlandırdıkları bu proje ile beraber Fiat 126 efsanesi elektrikli bir otomobil olsaydı nasıl bir görünüme kavuşurdu sorusunun cevabını verdiler. Arabamkacyakar ekibi olarak çok hoşumuza giden bu konsept projeyi yakından incelemek istedik.

İlk üretildiği yıldan itibaren büyük beğeni alan mini sınıf bir otomobil olan Tip 126, İtalyan otomobil firması Fiat tarafından üretildi. İlk kez 1972 yılında Torino otomobil fuarında tanıtılan Fiat Bis, Fiat 500’ün varisi olarak piyasaya sürüldü. Fiat 126 Bis, 1972-2000 yılları arasında toplam 4,7 milyon adet üretildi. Özellikle Polonya’da “Maluch” yani “cüce” ismiyle tanınan bu araç yıllar içerisinde birçok otomobil sürücüsünün yol arkadaşı oldu.

              

Peki Fiat, bir efsane olan bu aracını elektrikli bir otomobil olarak tekrar piyasaya sürseydi ne olurdu? Tamamen elektrikli bir otomobil olarak tasarlanan bu konsept proje oldukça büyük bir ilgi görebilirdi. Orijinal tasarımını koruyarak modernleşen Fiat 126 Bis elektrik versiyonu, oldukça sade ve etkili. İlk bakışta çok şık görünen otomobil, tavan hatları, köşeli far yapısı ve kapıdaki derin detay ile tam bir modern klasik özelliklerine sahip. Geniş kare kaput, küçük ızgara ve büyük bir arka cam detayları ile eski görünümünü korumuş. Ayrıca öndeki ve arkadaki yeni Led lambalarıyla beraber oldukça estetik bir görünüme kavuşmuş. Biz tasarım olarak çok beğendik. Sizlerin de beğeneceğini umuyoruz.

Peki böyle bir araç piyasaya sürülseydi özellikleri ne olurdu? Bunu söylemek biraz zor. Tasarım şirketinin yaptığı bu proje sadece bir görünüm. Motor veya mekanik özellikler hakkında bir bilgi mevcut değil. Bu yüzden bu konu hakkında yorum yapmak istiyorsak piyasadaki benzer boyutlara sahip araçlara bakabiliriz. Arabamkacyakar ekibi olarak Smart Fortwo’yu baz alarak olası bir elektrikli Fiat 216 Bis hayal ettik. Smart Fortwo, 82 kW elektrikli motora ve 160 Nm Torka sahip. 142 km menzil ömrü olan Smart Fortwo, Fiat Bis’e oranla daha kısa. Yaklaşık bir metre daha uzun olan Fiat 216’nun batarya kapasitesi de bu duruma bağlı olarak artacağını tahmin ediyoruz. Böylelikle menzil mesafesi de artacaktır. Tabi ilerleyen teknoloji ve yeni çalışmalarla beraber bu menzil kapasitesi ileride daha da arttırılabilir. Smart Fortwo, şu an için ülkemizde 200 bin TL’den satışa sunulmakta. Olası bir Fiat 216 Bis de bu fiyatlardan alıcının karşına çıkar diye düşünüyoruz.

Son olarak şunları ekleyebiliriz. Eğer böyle bir model piyasaya çıkarsa kesinlikle türevleriyle rekabet edebilir. Elektrikli otomobil pazarında kendisine kolaylıkla yer bulabilir. Nostalji ve modern sentezi çoğu kullanıcının hoşuna gidecektir. Siz de bu tasarım proje ile ilgili ne düşündüğünüzü yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

  1. İlk yorumu sen yap...

Yorum