Direksiyon Kilitlenmesi Nasıl Açılır?

Direksiyon kitlenmesi çoğu sürücünün başına gelen bir hadise. Otomobil üreticileri otomobil hırsızlıklarına karşı bazı önlemler alıyor. Direksiyon kitlenmesi de bu önlemlerden bir tanesi. Bu yazımızda “Direksiyon Kitlenmesi Neden Olur? Direksiyon Kitlenmesi Nasıl Açılır?” bu soruların cevaplarını inceleyeceğiz.

 

Direksiyon Kitlenmesi Neden Olur?

Otomobil üreticileri, hırsızlık olaylarını önlemek için otomobillere birçok güvenlik önlemleri koyuyor. Direksiyon kilidi ise araç park halinde iken aracın çalınmaması için yapılmış bir güvenlik mekanizmasıdır. Bu mekanizma sayesinde anahtar kontak üzerinde değilken aracın direksiyonu kitlenir ve dönmez. Böylelikle araç belli bir noktada kilitlenip kalır.

Direksiyon kilitlenmesinin sebepleri;

  • Araç stop ettikten sonra araçtan inerken veya binerken direksiyonu tutmak direksiyonu kilitleyebilir.
  • Anahtar kontak üzerinde değilken elinizin veya dizinizin direksiyona çarpması bu soruna sebep olabilir.
  • Araçtaki başka bir sorun da direksiyon kitlenmesine yol açabilir.

 

Direksiyon Kitlenmesi Nasıl Açılır?

Direksiyon kitlenmesi durumu başınıza geldiğinde panik yapmanıza gerek yok. Araç anahtarını kontağa yerleştirerek direksiyonu hafifçe sağa ve sola oynatırsanız sorununuz çözülecektir. Eğer aracınızda start-stop varsa start tuşuna basın ve birkaç saniye bekleyin. Sonra yine start tuşuna basılı bir şekilde direksiyonunuzu sağa ve sola hafifçe döndürün.

Araç hareket halinde direksiyon kilitlenmesi oluyorsa bunun en büyük sebebi yokuş aşağı bitesi boşa almanızdan kaynaklı olabilir. Yokuş aşağı sürüşlerde vitesi boşa almadan bir alt viteste kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. Hareket halinde direksiyon kilitlenmesi çok tehlikeli bir durumdur, ciddi sonuçlara yol açabilir. Elektrik kaynaklı arızalardan da meydana gelebilir. Aracınızı yetkili bir servise götürüp bakım yaptırmalısınız.

Yorumlar

  1. İlk yorumu sen yap...

Yorum